İslam Alimi

Kadınların Secde Yaparken Dirseklerini Yere Değdirmesi Yanlış mıdır?

Ben 16 yaşında bir kızım ve namaz kılıyorum secdedeyken dirseklerin yere değmemesi gerektiğini öğrendim ben hep dirseklerimi yere değdiriyordum yani dirseğimi resmen yere dayıyordum secdedeyken yanlış mı yapıyormuşum doğrusu secdedeyken dirseklerin yere değmemesi mi olacak önceki namazlarım ne olacak o şekilde kıldıklarım. Uzun oldu sorum kusura bakmayın.

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, öncelikle yüce Mevla’mız kıldığınız ve kılacağınız namazlarınızı kabul eylesin. Namaz ibadetini yerine getirirken dirseklerini yere değdirmemesi gerekenler erkeklerdir. Dolayısı ile namaz kılan bir kadın olarak yapmanız gereken namaz ibadetinde secde yaparken dirseklerinizin yere değdiğinden emin olmanızdır. Öğrendiğinizin aksine dirseklerinizi yere değdirmemeniz yanlış olacaktır. Muhtemelen şimdi ise aklınıza aldığım yanlış bilgi ile birçok namazımı dirseklerimi yere değdirmeden kıldım. O halde bu namazlarım kabul olmadı mı diye bir soru takılacaktır.

İslam dini kolaylık dinidir ve kişiler bilmedikleri birçok bilgiden sorumlu tutulmamaktadır. Bu nedenle bundan sonra ki namazlarınızda bu konuya dikkat etmelisiniz. Şu bilgiyi de verelim ki kadınların namaz ibadetinde secde yaparken dirseklerini yere değdirmeleri farz değildir. Ancak Peygamber Efendimiz kadınların bu şekilde kılmasının gerektiğini buyurmuştur. Bu nedenle kadınlar secde yaparken dirseklerini yere değdirmelidirler. Size sitemizde yer alan Kadınlar Nasıl Namaz Kılar Resimli Anlatım başlıklı konuya başvurmanızı tavsiye ediyoruz.


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. selvi dedi ki:

    sizden biriniz secde ettiyi vakit ellerini köpeyin dösediyi gibi döşemesin ..uyluklarını bitiştirsin…ebu davud

BİR YORUM YAZ