Kadın

Kadınların Saçını Siyaha Boyaması Günah mıdır?

Hocam Hanefi mezhebinde olan genç kadınların saçını siyaha boyaması günah mıdır? Bu konu hakkında bilgi verir misiniz?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, İslam dininde saç boyamak caizdir. Peygamber Efendimiz ve sahabeler kına kullanarak saç ve sakallarını boyamışlardır. Ancak İslam dininde erkeklerin ve kadınların saçlarını siyaha boyamaları caiz değildir. Bunun nedeni ise siyahın aldatıcı bir renk olmasıdır. Bu konu ile alakalı bir hadis i şerif şöyledir.

Kadınların Saçını Siyaha Boyaması

“Bu beyaz saçı değiştiriniz ve siyahtan sakınınız.”

Ebû Dâvud, Tereccül, 18; Nesâî, Zîne, 15; Ahmed b. Hanbel, I,165, 356, II, 261, 499, III,160, 322.

Dolayısı ile şunu anlıyoruz ki İslam dininde saç boyamak caizdir. Ancak saçın boyandığı belli olması gerekmektedir. Örneğin birinin saçlarını gördünüz ve bu kişi saçlarında beyazlık olduğu halde siyaha boyamış ise bunu anlamak mümkün olmamaktadır. Bu ise karşıdaki insanı aldatmaya girdiğinden uygun olmamaktadır.

Ancak bir kişi üzerinde abes durmayacak koyu veya açık başka bir tonda saçını boyar ise hem abes durmayacaktır hemde saçındaki beyazlarda kurtulacaktır. Tabi kişi dilerse sadece saçının rengini değiştirmek içinde saçını siyahın dışında bir renge boyaya bilir.

Diğer bir önemli noktada nasıl bir boya kullanılacağıdır. Boya saç derisinde bir tabaka oluşturmamalı ve içerisine su geçiren bir boya olmalıdır. Kına türü boyalar buna bir örnektir. Zira boya saç derisine yapışır ve su geçirmezse kişinin abdestine mani olacaktır. Özetle, kadınların saçını siyaha boyaması caiz değildir.

Sitemizde yer alan şu başlıklardan istifade edebilirsiniz.

Kadınların Saçını Siyaha Boyaması » Sıkça Sorulan Sorular

Saçında beyazlık olmadığı halde, genç birisi saçını siyaha boyaması haram olur mu?

Bu istemenizin nedenini saçınızın daha koyu gözükmesi istediğinizden dolayı olduğunu düşünüyoruz. Tavsiyemiz insanın kendi doğallığına müdahale etmemesidir. Ancak sorunuza cevap verecek olursak, saçı siyah olan ve saçında hiç beyazlık olmayan birinin saçını siyaha boyaması haram değildir.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

  1. Peki saçında beyazlık olmadığı halde, genç birisi saçını siyaha boyamak istese haram olur mu?

  2. Okuduğum birkaç konu içinde anlaşılabilir bilgiler var öyle bazı ifadelerde kelimenin ne olduğunu araştırmak zorunda kalmıyor insan genel bilgiler mevcut tskler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu