İslam Alimi

Kadınların Saçını Siyaha Boyaması Günah mıdır?

Hocam Hanefi mezhebinde olan genç kadının saçını siyaha boyatması günah mıdır?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, İslam dininde saç boyamak caizdir. Peygamber Efendimiz ve sahabeler kına kullanarak saç ve sakallarını boyamışlardır. Ancak İslam dininde erkeklerin ve kadınların saçlarını siyaha boyaması caiz değildir. Bunun nedeni ise siyahın aldatıcı bir renk olmasıdır. Bu konu ile alakalı bir hadis i şerif şöyledir.

“Bu beyaz saçı değiştiriniz ve siyahtan sakınınız.” (2)Ebû Dâvud, Tereccül, 18; Nesâî, Zîne, 15; Ahmed b. Hanbel, I,165, 356, II, 261, 499, III,160, 322.

Dolayısı ile şunu anlıyoruz ki İslam dininde saç boyamak caizdir. Ancak saçın boyandığı belli olması gerekmektedir. Örneğin birinin saçlarını gördünüz ve bu kişi saçlarında beyazlık olduğu halde siyaha boyamış ise bunu anlamak mümkün olmamaktadır. Bu ise karşıdaki insanı aldatmaya girdiğinden uygun olmamaktadır. Ancak bir kişi üzerinde abes durmayacak koyu veya açık başka bir tonda saçını boyar ise hem abes durmayacaktır hemde saçındaki beyazlarda kurtulacaktır. Tabi kişi dilerse sadece saçının rengini değiştirmek içinde saçını siyahın dışında bir renge boyaya bilir.

Diğer bir önemli noktada nasıl bir boya kullanılacağıdır. Boya saç derisinde bir tabaka oluşturmamalı ve içerisine su geçiren bir boya olmalıdır. Kına türü boyalar buna bir örnektir. Zira boya saç derisine yapışır ve su geçirmezse kişinin abdestine mani olacaktır.


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Elif figen dedi ki:

    Okuduğum birkaç konu içinde anlaşılabilir bilgiler var öyle bazı ifadelerde kelimenin ne olduğunu araştırmak zorunda kalmıyor insan genel bilgiler mevcut tskler…

BİR YORUM YAZ