Kadın

Kadınların Kapanması Farz mıdır?

Kadınların kapanması farz mıdır?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, İslam dininde kadınların kapanması daha doğrusu tesettüre bürünmesi farzdır. Konu ile ilgili ayeti kerime şu şekildedir:

“Ey Peygamber, hanımlarına, kızlarına ve mü’minlerin hanımlarına söyle! Baş ve boyunlarını örtmek için cilbablarını üzerlerine alsınlar.”(Ahzab, 33/59).

Konu ile alakalı bir hadis i şerif şu şekildedir:

Hazreti Âişe’nin rivayetine göre, kız kardeşi Hazreti Esma birgün Peygamberimiz (asv)’in huzuruna gitti. Üzerinde altını gösterecek şekilde ince bir elbise bulunuyordu. Resulullah (a.s.m.) onu görünce yüzünü çevirdi ve şöyle buyurdu: “Ya Esma, bir kadın buluğ çağına erince -yüzünü ve ellerini göstererek- bunlardan başka bir tarafının görünmesi sahih olmaz.” (Ebû Dâvud, Libas:31.)

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

 1. İlk Abdestin Çıkışı Eski insanların Çok kirli olması yüzünden Günde Beş defa abdest alın denilmiştir dogru mu acaba bu ve bu Şarabın sonradan haram kılınmasıda Beyni uyuşturduğu için haram kılınmıştıya Abdestin ilk geliş amacı da Eskiden kirli oldukları için midir? Buğün arkadaşlarım bu yüzden abdest almamız söylenmiş diyorlar doğru mu bu ?

  1. Size dini bilginizi arttırmanızı önemle tavsiye ediyoruz. Sakın sizi küçümsediğimizi düşünmeyin ama dini bilginiz artıkça bu gibi sorular sadece yüzünüzde bir gülümseme oluşturacaktır. İslam dini bu kadar basit ve gelişi güzel bir din değildir. İnsanlar günümüzde daha iyi giyiniyor diye temiz zannedilmemelidir. Abdest sadece temizlik için değildir abdest İslam dininde yer alan bir ibadettir. Şarabın haram kılınmasının pek çok nedeni vardır ve bunlardan biri şarhoş ediyor olmasıdır.Yüce Mevla’mız kullarına acımıştır ve İslam dinini anlamalırı için bir müddet beklemiş ve sonra şarabı haram kılmıştır. Ancak unutmayın ki İslam dininde yer alan pek çok haramlar bir anda değil zamanla yasaklanmıştır. Bunlardan biride şaraptır.

  1. Erkeklerin takkesiz gezmesi mekruh değildir. Ancak takke ve sarıkla gezmek güzel bir sünnettir ve büyük hayırlar vardır.

   1. Namazı takke ile kılmak sünnettir ve sevaptır. Ancak takkesiz kılmak mekruh değildir. Doğru olan takke ile kılmaktır.

 2. Ama bu devirde kadınlar kapanmıyorlar. Altına daracık pantolonlar, taytlar, süslü püslü giyinenler var.. Ne olacak bu?

 3. okulda dinle alay edenlerin yanında bulunmak küfür müdür sessizce durmak Nisa suresi 140.ayete bakarsak

  1. Bu tür kimselerin yanında durmak küfür değildir. Ancak günahlarına ortak olmanız söz konusu ve İslam dini bizlere bu tür kimseleri doğru yola iletemiyorsak uzak durmayı emretmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu