Kadın

Kadınların Erkek Doktora Gitmemiz Caiz midir?

Hocam kadınlar olarak erkek doktora gitmemiz caiz midir, bu konuda bilgi verir misiniz? Cevap: Değerli Ziyaretçimiz, İslamiyet’e bakarsak Asıl olan erkek doktorların erkek hastalara, kadın doktorların da kadın hastalara bakmaları gerekir. En rahat ve huzur verici durum bu olur. Ama oturduğunuz yerde kadın doktor yoksa kadın hastaların erkek doktorlara muayene olmalarında dinî yönden bir mahzur olmaz. Zaten bu durum, zaruretten meydana gelen mecburiyettir. Normal zamanlarda hükmünü icra eden mahremiyet durumu, zaruret hâllerinde hükmünü icra etmez.

Bu sebepledir ki, bir kadın yabancı bir erkeğe (el-yüz) hariç hiçbir uzvunu azasını göstermezse de, hastalık durumunda müsaade geçerli olur, doktorun muayenesine haramlık ve tesettürlü olmak hali icap etmez, ihtiyaç gerektiği kadar kadın azalarını açılabilir. Kadın iğnecinin erkek hastaya iğne vurması da, bu mecburiyet ölçüsü içinde sahihtir. Erkek iğneci yoksa mecburiyetten ötürü kadın iğne vurabilir. Sıhhi olan yani geçerli olan zaruretler bu tür durumları mubah olabilir hale getirir.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu