NamazSorularınız

Kadınlar Secde Yaparken Dirseklerini Yere Değdirmesi Yanlış mıdır?

Namaz ibadetinde Müslüman kadınlar secde yaparken dirseklerini yere değdirmesi yanlı mıdır? Bu konuda nasıl bir yol izlenmelidir. Şimdi bu konu hakkında ki soruya ve cevaba yer verelim.

Soru: Kadınların Secde Yaparken Dirseklerini Nasıl Konumlandırmalıdır?

Ben 16 yaşında bir kızım ve namaz kılıyorum secdedeyken dirseklerin yere değmemesi gerektiğini öğrendim ben hep dirseklerimi yere değdiriyordum yani dirseğimi resmen yere dayıyordum secdedeyken yanlış mı yapıyormuşum doğrusu secdedeyken dirseklerin yere değmemesi mi olacak önceki namazlarım ne olacak o şekilde kıldıklarım. Uzun oldu sorum kusura bakmayın.

Cevap: Kadınlar Secde Yaparken Dirseklerini Yere Değdirmeli midir?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, öncelikle yüce Mevla’mız kıldığınız ve kılacağınız namazlarınızı kabul eylesin. Namaz ibadetini yerine getirirken dirseklerini yere değdirmemesi gerekenler erkeklerdir. Dolayısı ile namaz kılan bir kadın olarak yapmanız gereken namaz ibadetinde secde yaparken dirseklerinizin yere değdiğinden emin olmanızdır.

Öğrendiğinizin aksine dirseklerinizi yere değdirmemeniz yanlış olacaktır. Muhtemelen şimdi ise aklınıza aldığım yanlış bilgi ile birçok namazımı dirseklerimi yere değdirmeden kıldım. O halde bu namazlarım kabul olmadı mı diye bir soru takılacaktır.

Kadınlar Namaz Konusunda Dikkat Etmelidir

İslam dini kolaylık dinidir ve kişiler bilmedikleri birçok bilgiden sorumlu tutulmamaktadır. Bu nedenle bundan sonra ki namazlarınızda bu konuya dikkat etmelisiniz. Şu bilgiyi de verelim ki kadınların namaz ibadetinde secde yaparken dirseklerini yere değdirmeleri farz değildir.

Ancak Peygamber Efendimiz kadınların bu şekilde kılmasının gerektiğini buyurmuştur. Bu nedenle kadınlar secde yaparken dirseklerini yere değdirmelidirler. Size sitemizde yer alan Kadınlar Nasıl Namaz Kılar Resimli Anlatım başlıklı konuya başvurmanızı tavsiye ediyoruz.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir Soru & Yorum

  1. sizden biriniz secde ettiyi vakit ellerini köpeyin dösediyi gibi döşemesin ..uyluklarını bitiştirsin…ebu davud

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu