Namaz

Kadınlar Nasıl Namaz Kılar Resimli Anlatım

İnanç hayatımızda büyük bir yeri olan namaz konusunda kadınlar için Namaz nasıl kılınır konusunu bu yazıda resimli bir şekilde anlatacağız. İslam dinide büyük bir önemi olan beş vakit namaz genel itibari ile aynı şekilde kılınsa da her vakit namazın rekat sayılarının farklılıklarından ve benzeri farklılıklardan dolayı farklı şekillerde kılınmaktadır. Örneğin dört rekatlık bir farz namazın üç ve dördüncü rekatlarında zammı sure okunmaz iken dört rekatlık bir sünnet namazın üç ve dördüncü rekatlarında da zammı sure okunmaktadır.

Özetle biz bu konuda namazın önemli olan yani namazı oluşturan yedi ana unsurdan bahsedeceğiz. Bu konunun altında beş vakit namazın her vaktinin farz ve sünnetlerinin nasıl kılınacağı detaylı bir şekilde anlatılmıştır.

Kadınlar Nasıl Namaz Kılar?

Niyet konusunda geniş bilgi için Beş Vakit Namaza Nasıl Niyet Edilir? başlıklı konuyu ziyaret edebilirsiniz.

Tekbir

Tekbir

Namaz kılmak için kabeye yöneldikten sonra ayakta vakit namaza niyet ederek iki elin avucu açık ve kıbleye bakacak şekilde ve parmak uçları omur izasına gelecek şekilde eller kaldırılır ve Allahu Ekber denir .

Kıyam

Kıyam

Tekbir alındıktan sonra eller resimde yer aldığı gibi bağlanır ve okunması gereken dualar okunur. Genel itibari ile bu sıra önce Subhaneke Duası, Fatiha suresi ve bir zammı sure okumak sureti ile tamamlanır.

Ruku

Ruku

“Allahu Ekber” denir ve Rukuya gidilir. Eller parmaklar birbirine demeyecek şekilde dizlerin üzerine koyulur ve öne doğru  hafif  eğilir. Daha sonra az üç defa “Suhane Rabbiyel Azim” denir.

Rukudan Doğruluş

Rukudan Doğruluş

“Allahu Ekber” denir ve Rukudan doğrulur. Eller yanlara rahat bir şekildebıralıkır ve “Semiallahü Limen Hamideh Rabbena Lekel Hamd ” denir.

Secde

secde

“Allahu Ekber” denir ve Secdeye gidilir. Parmaklar birbirine bitiştirilir ve kıbleye doru uzatılır. Başın anlı ve burun yere değecek şekilde baş yere konur ve ayak parmakları yerde katlı bir şekilde tutulur ve ayak parmakların yönü kıbleye bakacak şekilde olur. Dirsekler yere değdirilmez. Fakat kadınların dirsekleri de yere değmelidir. En az üç defa “Suhane Rabbiyel Ala” denir.

Secdeden Doğruluş

Secdeden-Doğruluş

“Allahu Ekber” denir ve Secdeden doğrulur ve eğer bu doğruluş iki secde arası doğruluş ise bir kez “sübhanallah” diyecek kadar durulur. Fakat eğer bu doğruluş ikinci veya dördüncü rekatta ki Tahiyyat oturuşu ise genel itibari ile Eteyhiyatu, Salli, Barik ve Rabbena Atina ve Rabbenağfirli Duaları okunur.

Selam

Selam namazın bitişini temsil etmektedir. Namaz bitiminde yani namazın son oturuşunun duaları okunduğunda önce sağa ve sonra sola selam vermek sureti ile selam verilir. Selam şöyle verilir. “Es Selamu Aleykum Ve Rahmetullah” denir.

Namazda Kadınların Oturması Gerektiği Gibi Oturamıyorum

Hocam ben küçük yaşta sol kalça çıkığı ameliyatı geçirdim. Şimdi genç kızım ağrılarım oluyor hala namaz kılarken tahiyyatta oturulması gerektiği gibi değil de tam tersi tarafa oturmak zorunda kalıyorum normal oturmam mümkün değil bacağımı sağ tarafa bükemiyorum bu durumda sakınca var mıdır? Bir de Allah duyduğum her acıda günahlarımı bağışlar mı çok ağrı hissediyorum doktorum henüz ameliyat için biraz erken olduğunu söylüyor.

Cevap: Namazlarınızda rahatınıza geldiği şekilde oturabilirsiniz. Zira siz keyfinizden böyle bir şey yapmıyorsunuz ve Yüce Mevla’mız sizin samimiyetinizi görmektedir. Bununla birlikte hiç şüpheniz olmasın ki ibadetlerinizde çektiğiniz her sıkıntı günahlarınıza kefaret olmaktadır.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Sitemizde kendini kanıtlamış yazarlarda mevcuttur. Sizde bu yazarlar arasına girmek isterseniz bize ulaşın.

8 Yorum

  1. Selamin aleykum ben namazda bayanlarda birinci ve ikinci rekatti karıştırıyorum ne yapabilirim.

  2. Merhaba ben 15 yasındayım 12 yaşındayken namaz kılıyordum fakat sonradan bu yaşıma kadar hiç kalmamaya başladım ve din ile ilgili herşeyi unuttum bu gece abdest alıp namaz kılmak istiyorum ama hangi vaktin namazına göre kılıcam nasıl niyet edicem hangi duaları okucam hiç bilmiyorum söylermisin

  3. Eğer eşyaları alan erkek ise ondan izinsiz eşyalar kullanılmamalıdır Eğer kullanmanıza rızası var ise bunda herhangi bir mahsur yoktur kısaca bir malı malın sahibinden izin almadan kullanmak yanlıştır

  4. Hocam size bir sorum olacak benim bir akrabam evlendi ve sonra kocasıyla anlaşamadı çekip gitti geriye kalan eşyaları ni napmak lazım ve kullansak olurmu haram sayılır mı ?

  5. Bu size kalmış bir durumdur. İstediğiniz vakit kılabilirsiniz. Bu konuda önemli olan namazları kazaya birakmamaktir.

  6. Yatsinin kazasini sabah namazindan veye kusluk vaktinde kilmamiz dogrumudur saygilar

  7. Hocam ben küçük yaşta sol kalça çıkığı ameliyati geçirdim. Şimdi genç kızım ağrılarım oluyor hala namaz kılarken tahıyyatta oturulması gerektiği gibi değil de tam tersi tarafa oturmak zorunda kalıyorum normal oturmam mümkün değil bacağımı sag tarafa bükemiyorum bu durumda sakınca var mıdır? Bir de Allah duyduğum her acıda günahlarımı bağışlar mı çok ağrı hissediyorum doktorum henûz ameliyat için biraz erken olduğunu söylüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu