Kadın

Kadının Halinin Adet Olup Olmaması

Adet günümüz gelince sadece renkli bir akıntı gelir ve kesilirse 2 gün sonra tertemiz oluyoruz. Normalde aradaki temizlik halleri de adet sayılıyor bunu biliyorum. Yalnız bu şekilde doktora giden bir arkadaşımıza doktor , adetinin başlamadığını söylemiş. Kafamız karıştı, biz 35-40 yaş civarı hafızlık yapan bayanlarız o temiz görünen 2 güne bile ihtiyacımız var. Bize şimdiki ilmihale göre değil de eski alimlerin görüşüyle bilgi verebilir misiniz?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Öncelikle şunu bilmelisiniz ki genel itibari ile iki çeşit adet, yani Hayız dönemi vardır. Birincisi her ay günü gelince adetini gören kadınlardır. Eğer bahsettiğiniz bu durumu yaşayan bir kadın her ay gününde adetini gören bir kadın ise bu gördüğü adettir. Akıntı kısa bir süre sonra kesilirse ve adet gören kişi kendinin temizlendiğini hisseder ise adet gören kadın üçüncü gün adetten çıkmış olur. Sonra gusül alarak ibadetine devam eder.

İkincisi ise, adet günleri bir birini tutmayan ve düzenli olmayan kadınlardır. Eğer bu sorunu yaşayan adeti düzensiz olan bir kimse ise ki düzenli olup olmadığını en iyi kişinin kendisi bilir, o halde o kadın adet olmamıştır. O gelen akıntı ise özürdür. Bu kişi Gusül almalı ve ibadetine devam etmelidir.

Mevlaya emanet olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu