EvlilikKadınNikah

Kadının Evlilik Teklif Etmesi İslam Dinide Caiz midir?

Her kadın ve erkek için evlilik çok önemli bir konudur. Peki, bir kadının evlilik teklif etmesi İslam dinide caiz midir? Bu konuda bu bilgiye yer vereceğiz. Şimdi önce bu konu hakkında ki soruya daha sonra cevabına yer verelim.

Soru: Kadının Evlilik Teklif Etmesi İslam Dinide Caiz midir?

Hocam, ben eşimden şiddet dolayısıyla ayrıldım ve 4 yaşında bir oğlum var. İmanlı Allah korkusu olan bir eş istiyorum Rabbimden. Aklımda biri var ama utanıyorum her hangi bir yaklaşımda bulunmaya. Bir kadının evlilik için teklifi olabilir mi? Birde o kisi bekar yani hiç evlenmemiş. Biraz aklımı kurcalıyor. Bana nasıl akil verebilirsiniz?

Cevap: Kadının Evlilik Teklif Etmesi İslam Dinide Caiz midir?

Değerli ziyaretçimiz, İslam dininde evlilik önemli bir konudur. bir kadının bir erkeğe evlilik teklif etmesinde hiç bir mahsur yoktur. Fakat günümüz toplumu bu konuya pek alışkın olmadığından yadırganada bilirsiniz. Size Hazreti Hatice’nin Peygamber Efendimize yaklaşımını tavsiye ediyoruz.

Kendiniz direk olmamakla birlikte güvendiğiniz bir kimseden bahsettiğiniz eş adayının sizin hakkınızdaki düşüncelerini öğrenmesini ve eğer oda isterse bir evlilik olabileceğini adabı ile söylemesini isteyebilirsiniz. Böylece karşınızdaki insanında bu konuyu düşünmesini sağlayabilir ve eğer istemez ise kendinizi küçük düşürmüşte olmazsınız.

En önemlisi ise nikahlı olmadığınız bir erkekle görüşmek zorunda da kalmamış olursunuz. Unutmayın ki Peygamber Efendimizde evlenmemişti, fakat Hazreti Hatice annemiz daha önce evlilik yapmıştı. Tabi ki siz Hazreti Hatice değilsiniz ve evliliği düşündüğünüz kimsede Peygamber Efendimiz değildir. Ancak onların hayatları bize birer örnektir ve bu konuda size güzel bir örnek mevcuttur. İnşaallah hakkınızda hayırlısı olur.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu