İslam Alimi

Kadının Ev İçinde Giyimi Nasıl Olmalıdır, Eşi İçin Süslenmesi Sevap mıdır?

Kadının ev içinde giyimi nasıl olmalıdır? Başını açtığında rahmet melekleri oradan kaçar mı? Bayanların eşlerine karşı evde açık durması süslenmesi de sevap mıdır?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, bir bayanın yanında kendisine nikah düşen yani namahrem bir erkek olmadığı zamanlarda saçını açmasında İslam dini yönünden bir beis yani sakınca bulunmamaktadır. El-Fetâva’l-Hindiya, 5/333.

Fakat buluğ çağına ermiş akıl baliğ olan bir hanım tekken evde kaldığında göbeğiyle diz kapağı arasına kadar olan yeri kapatmalıdır. Çünkü kişinin yanında devamlı olan melekler bulunmaktadır. Bu melekler insanın avret yerinin açık olmasından eziyet çekerler. Bu durumdan dolayı evde olsun kadının göbek ile diz kapağı arasını kapatması faziletlidir. Efendimiz Muhammed Mustafa (s.a.v) şöyle buyurmuştur.

“Çıplak olmaktan sakınınız, zira yanınızda kişinin helâda bulunduğu ve hanımıyla cinsel ilişkide bulunduğu zamanın dışında sizden hiç ayrılmayanlar var.”[Tirmizi]

Bir kadın, eşiyle beraberken istediği şekilde giyinebilir. Eşler için örtünme yönünden bir sınır yoktur. Bilakis Kadının eşine güzel görünmesi süslenmesi ve açık olması mubahtır yani çok hoştur.

Kadının evde başının açması kısa elbise giymesinde sakınca olmamaktadır. Kadının evinde eşi için kendini temiz tutması, hoş olan kokular sürmesi ve güzel elbiseler giymesi müstehaptır yani hoştur. Kadının yine eşi için takı takması süslü olması ve makyaj yapması da dinimizce caizdir.

İbni Abbas (r.a.) şöyle buyurmuştur:”Karım benim için süslendiği gibi ben de onun için süslenirim. Ondaki haklarımın tamamını almak istemiyorum ki o da bendeki haklarını tamamıyla benden istemesin. Çünkü Yüce Allah şöyle buyurmuştur:

“Erkeklerin kadınlar üzerinde hakları bulunduğu, gibi kadınların da erkekler üzerinde hakları vardır.” (Bakara, 2/228)

Aşağıdaki ayet-i celile kadınların saçlarını, başlarını, gerdanlarını vs. süs yerlerini kimlerin yanında açabilecekleri çok açık bir şekilde ifade edilmiştir. (bk. Sabunî, Ravaiu’l-beyan, 2/159-160).

Ayrıca Nur Suresinde Mevla’mız şöyle buyurmuştur:

“Mümin kadınlara da söyle: “Onlar da gözlerini haramdan sakınsınlar, iffetlerini korusunlar. Kendiliğinden görünen kısmı hariç, süslerini göstermesinler. Başörtülerini yakalarının üzerine salsınlar. Kocaları, babaları, kocalarının babaları, kendi oğulları, kocalarının oğulları, erkek kardeşleri, erkek kardeşlerinin oğulları, kız kardeşlerinin oğulları, kendi kadınları, ellerinin altında bulunanlar, kadınlara ihtiyacı bulunmayan hizmetçiler yahut kadınların mahrem yerlerini henüz anlamayan çocuklardan başkasına süslerini göstermesinler. Gizledikleri süslerin bilinmesi için ayaklarını yere vurmasınlar. Ey müminler! Hepiniz Allah’a tövbe ediniz ki, kurtuluşa eresiniz.”(Nur, 24/31).


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. m dedi ki:

    Eşi için mini etek giymesi caiz midir ?
    Çoğu yerde mekruh olduğu yazıyor

BİR YORUM YAZ