İbadetKadın

Kadının Baş Açık Gezmesi İbadetlerine Mani Olur mu?

Hocam Kadının baş açık gezmesi ibadetlerine mani olur mu bu konuda bilgi verir misiniz?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Kadınların başını kapatması Allah’ın bir emri olduğundan ötürü başını açmakta olan bir kadın bir farzı terk etmekle sorumlu olur. Diğer taraftan Allah’ın bir başka emri olan namazını kılarak da onun sorumluluğundan kurtulmuş ve namaz kıldığından dolayı sevabını almış olur.

Bir kadın Namazını kılarken Allah’ın ona emrettiği şekilde örtünürse, ancak sokağa çıktığında başını açarsa bu kadının namazının kabul olmaması diye bir durum söz konusu değildir.

Bu konuda şöyle bir fetva bulunmaktadır.”Maasiyi mürtekip olan [günahları işleyen> kimsenin salat [namazı> ve ibadatı [ibadetleri> sahih olup sevabına nail olur.(1)

Bir Ayette de “Şüphesiz, iyilikler kötülükleri siler” (2) mealindeki ayette işaret edildiği gibi namaz ve benzeri tüm ibadet ve iyilikler kişinin işlemiş olduğu günahların af edilmesine vesile olur inşallah. Bununla birlikte namazın insanı kötülüklerden alıkoyduğu da bir gerçektir. Ayet-i kerimede şu şekilde geçmektedir: “Namazı dosdoğru kıl. Şüphesiz ki, namaz, insanı fuhuş ve kötü şeylerden alıkoyar.” (3)

Fakat, kılınmış olan namazın kısa sürede insanı tüm kötülüklerden çekip alıkoyacağı söylenemez. Zaman geçtikçe “Namazın bir kerameti ve bereketi” olarak namaz kılan kişi birçok günahları işlememekte ve günahlardan uzak durmaktadır. Günde beş kez abdest alıp Allah’ın huzuruna çıkan, ve de el bağlayıp da namaz kılan bir kul Rabbinin kendisine yasaklamış olduğu günahları işleyemez.

İşte bundan dolayı, namaz kılan, ancak başı açık olarak gezen bir kadının namazının kabul olmayacağı asla söylenemez. Nitekim zamanla kadının kendisi bunun ezikliğini anlayacak ve başını kapayacaktır inşaallah.

(1) Hud Sûresi, 114.
(2) Hülasatü’l-Ecvibe s. 8.
(3) Ankebut Sûresi, 45.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

    1. Müslüman bir kadın eğer başı açık namaz kılarsa boşa namaz kılmış olacaktır. Ancak bir kadın başı açık geziyor ise ancak namazlarını kılınca başını örtüyor ise açık olmasının namazlarına bir zarar yoktur.

    1. Bu doğru değildir. Orucunuz tabi ki Mevla’mızın izni ile kabul olacaktır. Sadece sıhhati azalacaktır. Zira Müslüman bir kadının başının açık gezmesi caiz değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu