Ahlak

Kadın Şarkıcıdan Şarkı Dinlemek Caiz midir?

Kadın şarkıcıdan şarkı dinlemek caiz midir? Çok araştırdım diyanetteki bir hocamız haram olmayan müziği kadından dinlemekte bir sakınca olmadığını söylüyor. Diğer taraftan bazı hocalarımız dinlenebilir ama uzak durmakta fayda var derken başka hocalar kadının sesi haramdır diyorlar. Kadının nağmeli sesinden dolayı haram deniyor ancak erkeğin sesi de kadını tahrik edebilir bu durum neden göz ardı ediliyor?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Bu konu birazda fıtrat ile alakalıdır. Çünkü kadının tahrik olma ihtimali erkeğe göre daha düşük olduğu da bir gerçektir.

İşin aslı kadın, erkek bir yana şarkı dinlemek islam ahlakına uygun bir şey değildir. Bu konuda bir tartışma yoktur. İslam inancında dünya bir imtihan ve çok kısadır. Dinimizde bu kısa dünyada kısa zamanını sana nefsani duygular dışında bir yardımı olmayan şarkı gibi konularla kendini meşkul etme demektedir. İşin özü budur.

Tabi ki kişiyi isyana düşürecek ahlakını bozacak şarkılardan bahsetmeye gerek yoktur. Zira bu tür şarkı veya benzeri bir şeyi dinlemek zaten caiz değildir. Daha önemli bir konusu ise şudur. Bir Müslüman şarkı dinleyebilir. Ancak şarkı dinlemekten ne olacak gibi İslam ahlakına uygun olmayan bu şeyi sanki uygunmuş gibi düşünmesi veya savunması büyük bir hatadır.

Bu konunun haram mı helal mı olduğu uzun uzun tartışılır. Ancak çok basit bir yöntem var. Her Müslüman şunu uygulamalıdır. Örneğin konu şarkı dinlemek. Peygamber Efendimiz günümüzde olsa idi şarkı dinlermiydi. Şüphe yok ki günümüz şarkılarını ve hatta günümüz ilahilerinin pek çoğunu dinlemezdi. Peki ashabı dinler miydi? Cevap gayet nettir. Çünkü Peygamber Efendimiz ve ashabı nefsani ve faydası olmayan konulardan hayatları boyunca uzak durmuşlar ve etraflarındaki insanları bu gibi konularda şiddetle uyarmışlardır. Dolayısıyla bir Müslüman sözlerinde İslam ahlakına ters olmayan bir şarkı dinleyebilir. Ancak bunu normal görmek veya dinde yeri vardır demesi caiz değildir.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu