İslam Alimi

Kadın Kocasının Yanındayken, Tek Başınayken Tesettürü Nasıl Olmalıdır?

Hocam bir kadının kocasına ya da veya evde tek başınayken tesettürü ne şekilde olmalıdır? Evde daha rahat giyinebilir miyiz?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, erkek nikahlı karısının tüm vücuduna bakabilir ve dolayısı ile kadın kocasının yanında dilediği gibi giyinebilir. Bununla birlikte eşler birbirilerinden meşru suretle faydalanabilirler. Ancak takva ve azimet açısından bu durum uygun değildir.

Çünkü Resulullahın sünnetini Hazreti Aişe validemiz şöyle anlatmaktadır: “Ben Resulullahın avret mahallini asla görmedim”. Şüphe yok ki bu hadis eşlere çok şey anlatmaktadır.

Başka bir hadis i şerifte Peygamber Efendimiz şöyle buyurmaktadır: “Sizler çıplak olmaktan sakınınız, zira yanınızda kişinin helâda bulunduğu ve hanımıyla cinsel ilişkide bulunduğu zamanın dışında sizden hiç ayrılmayanlar (Melekler) var.”

Kadının tek başına evde bulunduğu zaman göbekle diz kapağı arasını örtmesi gerekir. Dolayısı ile örneğin bir kadın evinde çok istiyor ise başı açıkta gezebilir ve tabiri caizse biraz daha rahat giyinebilir. Ancak her an birisi gelir diye de temkinli hazırlıklı olması gerekmektedir. Ayrıca insanın yanından hiç ayrılmayan melekler vardır. Bu melekler avret yerin açılmasından eziyet duyarlar bu durumdan hoşlanmazlar.


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. m dedi ki:

  Mesela evde karım mini etek giysin istiyorum bu mekruh mudur ?

  1. islamalimi dedi ki:

   Eğer çok istiyorsanız evde başka bir kimse olmadığı sürece giyebilir bunda bir mahsur yoktur.

 2. m dedi ki:

  Karı koca başbaşa iken avret yerleri açık bir şekilde durulması mekruh diye duydum doğru mudur?

  1. islamalimi dedi ki:

   İslam dininde örtüsüz bir şekilde cinsel münasebete girmek tavsiye edilmemektedir. Dolayısı ile bu bahsettiğiniz şekilde evde oturmak İslam ahlakı açısında yanlış bir tutumdur.

BİR YORUM YAZ