Kadın

Kadın Kocasından İzinsiz Dışarı Çıkabilir mi?

Hocam Kadının eşinden izinsiz dini sohbetlere gitmek için dışarı çıkması Caiz midir Bu konuda Bilgi Verir misiniz?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, erkek hanımının dışarı çıkmasına izin vermiyorsa o zaman hanımını kendisinin eğitmesi ve ya Anne babasının evine götürmesi gerekir. Bu iki durum kadının en doğal hakkıdır. Erkek bu haklara engel olmamalıdır. Ancak kadının bu haklarını aile içerisinde huzursuzluk çıkarmadan almaya çalışması gerekir.

Kadın erkeğinden izinsiz hiçbir yere gitmemelidir, zaruri gitmesi gereken bir durumda erkeğini haberdar ederek rızasını mutlaka almalıdır gittiği yerden de evine erken dönmelidir.

Cenabı Hak Kur’ân-ı Keriminde buyuruyor ki: (Ey Peygamberin hanımları, dolayısıyla müminlerin hanımları
Vakar ile evlerinizde oturun. Evvelki cahiliyet devri kadınlarının kırıla döküle, süslerini, göstere göstere yürüyüşü gibi yürümeyin) buyrulmaktadır.

Bir Hadis-i Şerifte Peygamberimiz şöyle buyurmuşlardır :(Ey kadınlar), ihtiyaçlarınızı karşılayan olmadığı zaman, Allahü Teâlâ size ihtiyacınızı temin etmeniz için (evlerinizden) çıkmanıza izin vermiştir.

Ayet ve Hadis-i Şerif gereğince Müslüman kadının maddi ve manevi ihtiyaçlarını temin edecek, karşılayacak mahremi olan bir kimse olmaması ya da bunların ilgisizliği halinde kadın elbette ki tesettür içerisinde meşru imkânlarla evinden çıkarak ihtiyaçlarını karşılayabilir. Kocası olan kadın ise erkeğinden izinsiz evinden çıkmaz ve bir yere gidemez.

Peygamber Efendimiz (S.A.V.)şöyle buyuruyor :(Hangi kadın, kocasının izni olmaksızın evinden çıkarsa, evine-dönünceye yahut kocası kendisinden razı oluncaya kadar Allah Teâlâ’nın gazabı içinde kalmış olur.)

Diğer bir Hadis-i Şerifte de: (Kocanın karısı üzerindeki hakkı: Kocasından izinsiz evden çıkmamasıdır. Eğer çıkarsa, kocası zalim ve asi bir kimse olsa bile, eve dönünceye yahut Tevbe edinceye kadar Cenabı Allah ve gazap melekleri ona lanet ederler) buyrulmuştur.

Hanım ebe veya ölü yıkayıcı olsa bile kocasından izinsiz gidemez. İşte bunun için kadınlar idrak ve anlayış gösterip, bu konulara çok özen göstererek riayet etmelidir. Ancak şu konular müstesnadır yani gidebilir.

Kadının Dışarı Çıkabileceği Durumlar

  1. Bir kadın yanında mahremlerinden biri yani oğlu, oğlan kardeşi bulunmak şartıyla Hac görevini eda için gidebilir, isterse kocası gitmesinden razı olmasın. Çünkü eş hakkı, farz ı ayn üzerine geçerli olmaz.
  2. Bir kadın İslami meseleleri öğrenmek için kocası kendine öğretmediği takdirde ilim meclisine tesettür içerisinde gidip ilmini öğrenebilir. Çünkü öğreneceği şeylerle Mevlaya olan farziyetlerini yerine getirecektir.
  3. Bir kadının babası ağır hasta olursa yanında babasına bakacak kimsesi yoksa kocasının izni olmasa dahi gidip babasına bakabilir. Babası gayri müslim olsun Müslüman olmasın yine de gidebilir.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu