NamazSorularınız

Kadın İmam Olabilir mi, Tesbih Namazı Kıldırabilir mi?

Bir kadın imam olabilir mi? Diğer bir sorum, bir bayan  Tesbih namazı kıldırabilir mi?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Hanefi mezhebinde bir kadının namaz kıldırması, yani bir kadının imamlık yapması mekruh görülmüştür. Bu nedenle çok ciddi bir zaruriyet olmadıkça bir bayanın namaz kıldırması caiz değildir.

Anladığımız kadarıyla kadınlar olarak cemaatle Tesbih namazı kılmak istiyorsunuz. Böyle bir niyetiniz varsa kadınlar olarak bir yerde toplanabilirsiniz. Ancak tesbih namazı kılacak kadınlar tebih namazını kılmayı bilmiyorlar ise bilen biri tesbih namazını kıldırabilir. Kıldıran kadın ilk safın ortasında durmalıdır ve ilk safın önüne geçmemelidir. Örneğin mübarek bir geceyse ve camide tesbih namazı kınıyorsa cami cemaatiyle kılmayı tercih etmelisiniz. Zira bir çok özel gecede camilerde tesbih namazı kılınmaktadır.

Şafi mezhebinde ise bir kadının diğer kadınlara namaz kıldırması mübahtır, yani bir sakınca yoktur. Ancak namazı kıldıracak bayan ilk safın ortasında durmalıdır ve ileri çıkmamalıdır.

Sitemizde yer alan Tesbih namazı nasıl kılınır? başlıklı konuyu ziyaret etmenizde fayda vardır.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir Soru & Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu