Kadın

Kaderimizdeki Eş Bizi Bulur mu?

Hayırlı bir evlilik her insanın hakkıdır. Ancak dünya bir imtihandır. Peki, kaderimizdeki eş bizi bulur mu? Şimdi bu konu ile alakalı soruya ve daha sonra cevabına yer verelim.

Soru: Kaderimizdeki Eş Bizi Bulur mu?

Hocam ben bir bayanım. Benim sorum nasibimiz ne olursa olsun bizi bulur mu? Ben evden işe işten eve giden iş ortamı da hep bayan olan biriyim. Arkadaşlarım bu şekilde evlenemeyeceğimi yeni insanlarla tanışabileceğim ortamlara girmem gerektiğini söylüyorlar. Ben ise evleneceğim kişinin Bir şekilde bana ulaşacağını düşünüyorum. Arkadaşlarım herkesin kaderi kendi çabasına bağlıdır ayetini dikkate alarak bunu söylediklerini ve bizim bayan olsak bile çabalamamız gerektiğini söylüyorlar. Kafam çok karışık hangisi doğru?

Cevap: Kaderimizdeki Eş Elbet Bizi Bulacaktır

Değerli ziyaretçimiz, arkadaşlarınızın bahsettiği ayeti kerimenin hangi ayeti kerime olduğunu anlayamadık. Ancak her insanın kaderi o istese de veya istemese de gelip sahibini bulacaktır. Bu konu ile alakalı bir hadis i şerif şu şekildedir:

“Kulun rızkı, kendisini ecelinin aradığından daha fazla arar”. Diğer bir rivayette ise : “ Birinin rızkından kaçsa bile ecelin onu yakaladığı gibi rızık da onu yakalar,bulur”.”

M.Sağir : 2.C.429.N – C.Sağir : 3.C.3259.N

Sonuç itibari ile her kulun rızkı onun kaderidir. Evlilikte bu konu ile alakalıdır. Ancak arkadaşlarınız bir konu haklı. Kul isteği için mücadele etmelidir. Sadece beklememelidir. Ancak bu arayış İslam dini çerçevesinde olmalıdır. Aksi taktirde bu tür arayışlar insana günahtan ve pişmanlıktan öte bir şey getirmeyecektir.

Bir Bayan Kısmetini Nasıl Aramalıdır?

Soru: Hocam ben de bir bayan olarak soruyorum size:Yukarıdaki soruda “Kul isteği için mücadele etmelidir. Sadece beklememelidir. Ancak bu arayış İslam dini çerçevesinde olmalıdır. ” demişsiniz.Ne yapmalı hocam bir bayan bu konuda, nasıl aramalı kısmetini? Ne olur acil yanıt verir misiniz ben de bu konuda çok mutsuzum.

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, dinimizde bir kadının eş arayışı Müslüman bir kadına yakışır şekilde olmalıdır. Bu ise önce sabırla beklemektir. Müslüman bir kadının en güzel eş arayışı güzel bir ahlaka sahip olmasıdır. Ailesine, akrabalarına, komşularına saygılı davranmalı duruşu ve hareketleriyle iyi bir eş adayı olduğunu göstermelidir. Bununla birlikte çevresinde düzenlenen kadın cemaatlerin sohbetlerine ve bulunduğu bölgede yapılan komşu ziyaretleri gibi aktivitelere katılmalıdır.

Bu bahsettiklerimiz Müslüman bir kadının daha sosyal olmasını sağlayacaktır. Unutmayın ki her evlenmek isteyen kadın nasıl ki hayırlı bir eş istiyor ise her evlenmek isteyen erkeğin aileside çocuklarına hayırlı bir eş arayışı içindedir. Örnek bir kadının az veya çok nasibi ölçüsünde talipleri olacaktır. Evlenmek isteyen kadının yapması gereken kendisine gelen bir talibi değerlendirmek ve maddi beklentilerden çok manevi konulardan yola çıkarak bir eş adayını tercih etmektir. Bu konuda dua elden bırakılmamalıdır ve Yüce Mevla’mızdan hayırlı bir eş istemelidir. Yüce Mevla’mız size hayırlı bir evlilik nasip eylesin.

Ayrıca Bakınız: Evlenmek İçin Dua

Kaderimizdeki Eş » Sıkça Sorulan Sorular

Yaşım geçiyor karşıma kimse çıkmıyor ne yapmalıyım?

Şunu unutmayın! hiç bir şey sizin nasibinizin önüne geçemez veya sizin hiç bir meşru olmayan çabanız size huzur getiremez. Yüce Mevla’mızın en çok sevdiği şeylerden biri kullarına hiç ummadıkları yerlerden nimetler vermektir. Sizin tek yapmanız gereken nasibinizi Yüce Mevla’mızdan istemek ve gelen kısmetleri değerlendirmektir. Yukarıda bir kadının bu konuda nasıl bir yol izlemesi konusunda tavsiyelerden istifade etmenizi tavsiye ediyoruz.

Eğer nasibimdeki oysa benden nefret etmesine rağmen bana geri mi dönecek?

Ortada nefret olsa dahi Kaderin önüne hiç bir şey geçemez. Zira insanların düşüncesi değişebilmektedir. Sizin sormanız gereken soru benden nefret eden birini istemem doğru mudur? Bunu yanlış buluyoruz. Çünkü bu kişi fikrini değiştirse dahi ilerde yuva içerisinde huzursuzluklar olabilir. Hata sizinde fikriniz değişebilir. Yıllar sonra neden bu evliliği yaptım diye kendinize sorabilirsiniz.

2 senedir bana dönmeyen biri benim kaderim olabilir mi?

Bunu ancak Yüce Mevla’mız bilebilir. Bununla birlikte bu tabi ki mümkündür. Fakat bir kulun ya o benim kaderimse diyerek beklemeye devam etmesi yanlış olacaktır. Zira kaderimizin ne olacağını bizler bilmemekteyiz. Bir kula düşen hayatına devam etmektir ve bu konuyu Yüce Mevla’mızın taktirine bırakmaktadır. Siz gönlünüzden geçenin kaderiniz olmasını beklemek yerine şöyle demelisiniz. Ya Rabbi sen her şeyi hakkı ile bilensin, sen benim hakkımda hayırlı olanı nasip eyle. Sen bana bir şeyi nasip etmiyorsan şüphesiz bir bildiğin vardır.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

 1. Hocam nolur ALLAH AŞKINA CEVAP verin

  Çok sevdiğim biri vardı kendisine hiçbir kusurum olmadığı halde bıraktı. Ben onu unutamıyorum her an dua ediyorum. Bırakmasın beni diye çok çabaladım ben çabaladıkça o benden nefret etti beni takıntılı manyak olarak gördü haklı olarak. Benden nefret ediyor.

  1)Eğer nasibimdeki oysa benden nefret etmesine rağmen bana geri mi dönecek? Benden nefret ederken bana takıntılı hasta derken benle neden evlenmek istesinki ama? Benim bir şey yapmam gerekiyor mu?

  2)Çok dua ediyorum arkadasım bu iş duayla olmaz dönse 2 sene olacak dönerdi demekki nasibin değil diyor doğru mu?

  Hocam bu ikisine de cevap verir misiniz?

 2. Selamün aleyküm hoca nasip arıyorum 25 yaşındayım ordu y Ünye yaşıyorum var iyi insan kız

 3. Hocam:öncelikle şunu belirteyim,demişsiniz ki dinini bilen kadın meclislerinde bulunmasını tavsiye etmişsiniz.öyle meclislerde bulununca ne oluyor sanki?bu devirde kimse kimsenin umrunda değil ki. Hatta insanlar sizin evlilik yaşı gelmiş ve yuva kurmak isteyen bir kız olduğunuzu bildiği halde bekar ve düzgün erkekleri size önermiyor. Kızların yaşı eğer 27 ve üstüyse görücü ya da aracı vesilesiyle size armut tipteki erkekleri söylerler benden söylemesi kızlar…Çünkü iyi erkekler genelde sona kalmaz. Bendeniz şahsen dini kadın topluluklarında kendimi gösterebilmek için çalıştığım işten bile ayrıldım ama karşıma evlenmek için hiçte istediğim gibi erkekler çıkmadı.büyük hayal kırıklığı yaşadım.hatta bu yüzden psikolojim daha da bozuldu.hem yetim ve ailenin ilk çocuğu olarak güzelim işimden oldum hem de kendime göre bi talip denk gelmedi. Yani sizin o tavsiyeniz:erkekler anasına babasına danışmalı, kızlar da islam ahlakına uygun meclislerde kendini insanlara göstermeli tavsiyeniz bile maalesef bende işe yaramadı. Psikolojim bozuldu. Bu devirde kimse kimsenin umrunda değil herkes kendini düşünüyor.öyle erkek anasının bulduğu kızla evlensin kızlarda meclislerde kendini gostersin gibi tavsiyeleriniz bu devirde işe yaramıyor.sökmüyor.bu arada ben güzel bi bayanım.yani bunu belirteyim de çirkin olduğum için istenmiyorum sanılmasın.görüştüğüm herkes benimle evlenmek istedi.ama ben hiçbirini beğenmedim.Çünkü beğenilecek erkekler değillerdi…maalesef artık günümüzde insanlar arasında eskisi gibi muhabbet samimiyet olmadığı için ve gencler kendi haline bırakıldığı için biz islamiyete uyarak yuva kurmak isteyenler avcunu yalıyor.

  1. Değerli ziyaretçimiz tavsiyemizin arkasındayız. Ancak şunu kesinlikle bilmeliyiz ki insanlar derdimize çare değil vesile olabilir. İnsanlardan değil Yüce Mevla’dan istemek gerekir. İnsanlar vesile ise sizin kızdığınız o insanlar küsüp düzgün meclislerden uzak durmanız yanlış olur. Siz toplum içine karışmayı düşünürken o toplumun size neden hayırlı bir erkek bulmuyor diye insanlara küsmekte yanlıştır. Bizim orada demek istediğimiz biz kul olarak hareket etmeliyiz. Sonucu verecek olan Mevla’dır.

  2. Merhabalar, ben 29 yaşına girdim bekar bir bayanım ve hiç evlenemedim. Karşıma da kimse çıkmıyor. Çok mutsuzum. Ne yapa bilirim?

 4. Selamün aleyküm hocam ben 19 yaşındayım, beni isteyenler oluyor fakat ailem bana bile sormadan direk hayir diyor bi sorup sorgulamalar bari diyorum ve uzuluyorum. Ailem nasibim olacak kişiye de hayır diyebilirlermi kaderimi etkilerlermi ve benim ne yapmam gerekir? Cevabınızı bekliyorum..

  1. Hocam merhabalar.19 yaşında asosyal bir bayanım örgün okumuyorum, işsizim, arkadaşlarım, sevdiğim, sevenim yok, ailem muhafazakar kimseyle görüşmeme müsade etmezler fakat bu yalnızlık döngüsünden kurtulmak istiyorum nasibimi ne şekilde aramalıyım ?

   1. Değerli ziyaretimiz tek yapmanız gereken günahlardan kaçınmaktır.Kimseyle görüşmenize izin vermeyen ailenizde sizin kadar mutlu olmanızı ister bunu unutmayın. Siz Mevla’nızdan hayırlı olanı isteyin nasibiniz gelip sizi bulacaktır.

   2. Hocam selamın aleyküm iyi geceler olsun hocam bnde evlenmek istiyorum ama bulamıyorum ne yapabilirim büyü yapmış olabilir ler mi hocam lütfen cevap yazın hocam

   3. Namazlarınızdan sonra dua etmeli ve hayırlı bir eş istemelisiniz. Hakkınızda hayırlısı olsun inşaallah. Yüce Mevla’mıza sığının büyüden. Yapılıp yapılmadığınıda bizim bilmemiz mümkün değildir.

 5. Selamun aleyküm hocam;
  Müslüman bir kadının en güzel eş arayışı güzel bir ahlaka sahip olmasıdır. Ailesine, akrabalarına, komşularına saygılı davranmalı duruşu ve hareketleriyle iyi bir eş adayı olduğunu göstermelidir. Bununla birlikte çevresinde düzenlenen kadın cemaatlerin sohbetlerine ve bulunduğu bölgede yapılan komşu ziyaretleri gibi aktivitelere katılmalıdır.
  Demişsiniz. Ben çok hassas bir insanım ve topluma çıkınca kendimi, açıkçası samimiyetimi,iyiliğimi, içimi karşı tarafa hemen gösterebilen bir insan değilim. Çekingen ve kırılganım. Annemin tabiriyle konuşmasını pek bilmem. Aslında dışardan öyle gözüküyorum. Oysa içi dışı bir açıldığımda tatlı dilli sohbeti güzel güleryüzlü bir insanım. Ama bunu nedense dışarı yansıtamıyorum. Hep bir hata yapacakmış gibi hissediyorum. İnsanlar beni sevemez içimi bilemez sesimi duyamaz beni anlayamaz bana yardım edemezmiş gibi hissediyorum. Ben yalnız ve üzgün bir genç kız olarak umudumu kaybetmemeye çalışsamda birden de değişemiyorum. Annemin ve çevremin istediği gibi insanlara olduğum gibi değilde oynamamı istedikleri gibi biri olamıyorum. Bu da beni tüketiyor, gücümü kaybediyorum. Rabbimden hakkımda hayırlı olanı istiyorum . Benim sevebileceğim ve beni sevebilecek biri vardır elbet diyorum, karıncanın rızkını veren Allah beni yalnız bırakmaz diyorum sabrediyorum. Lakin bu hayat beni çok yoruyor. Ben hayata ayak uydurmakta zorlanıyorum hocam böyle yaşamayı nasıl öğrenebilirim? İnşallah kendimi anlatabilmişimdir.

 6. Selamünaleyküm hocam sevdiğimiz insanı kırsak kaybetsek o bizden soğusa da nasibimizde varsa yine olur mu? Yoksa cabalamak boşuna mı? Karşıdaki insan vazgeçmişse ve nasipse olur diye gittiyse ve geri gelmiyorsa? Elimden bişey gelmiyorsa çabalarım boşunaysa ne yapmam lazım?

 7. her şeyin hayırlısını isteyin bende bir bayım kısmetim geldi beni buldu hemde türkdeğil yabancı Allah dan isteyin dua edin sadece inşallah akrabalarınızada sorabilirsiniz Allah her şeyin kefilidir yanlış bir şey yazdıysam hakkınızı helal edin ablalar abiler.

 8. Selamünaleyküm.hocam benimde sorum görüştürdukleri kimseye içim ısınmıyor.elimden geleni yapıyorum.ısınmaya çalışsam da olmuyor ne yapmalıyım

 9. Hocam sevgilimle beni ailesi ayırdı. Beni ailesine kabul ettirmek için 1 buçuk sene uğraştı fakat olmuyorlar istemiyorlar bir şekilde. Oysaki sevgilimle ben birbirimizi çok seviyoruz dua ediyoruz kavuşmak için. Hatta sevgilime dair ne rüya görsem çıkar. Ama bugün sevgilim artık mücadele edemeyeceğini çok yorulduğunu söyledi. Eğer ki kadersek zaten birbirimizi er ya da geç bulur muyuz? :(

 10. Hocam hayırlı günler kolay gelsin. 19 yaşında erkek bir gencim namazımda abdestimde İslamiyeti en iyi şekilde yaşamaya çalışıyorum.çok sevdiğim bir kız vardı ondan ayrıldım cahillik zamanlarımda Şu Andada onunla barısmak istiyorum ciddi birşeyler olması için ama o beni artık istemiyor. Onu hala daha çok seviyorum. Günümüzdeki ortamın çok pislik ve düzensiz olmasından dolayı evlilik hakkında çok büyük korkularım var. Düzgün sevip iyi anlaşabileceğim birini istiyorum. Ne yapmam lasım hocam yardımcı olurmusunuz ne olur ? Bunlar bir kadermidir yada nasip midir.

  1. Kaderi ancak mevlamız bilmektedir. Ancak Bizler Kullar olarak Elimizden geleni yapmalıyız. Birlikte birçok hatanın farkına var mısınız ve yaşınız ilerlemesiyle belli bir olgunluğa erişmiş siniz. Bu durumunuzu evlenmek İstediğiniz kişiye anlayacağı dilden anlatmalısınız. ancak büyüklerimizin de dediği gibi zorla güzellik olmamaktadır. Bizler kul olarak Elimizden geleni yapmalıyız Ancak şu da bir gerçektir sonuç itibariyle olacak Her şey bizim kaderimizdir. Yüce mevlamız size hayırlı bir eş nasip eylesin inşallah.

 11. elbette öyle hocam ama böyle de yaşım geçiyor karşıma kimse çıkmıyor elim kolum bağlandı ne yapacağımı şaşırdım.

 12. Hocam ben de bir bayan olarak soruyorum size:Yukarıdaki soruda “Kul isteği için mücadele etmelidir. Sadece beklememelidir. Ancak bu arayış İslam dini çerçevesinde olmalıdır. ” demişsiniz.Ne yapmalı hocam bir BAYAN bu konuda,nasıl aramalı kısmetini? Nolur acil yanıt verir misiniz ben de bu konuda çok mutsuzum.

   1. Hocam öncelikle Allah sizden razı olsun,sorumu hemen yanıtladınız..
    Lakin bir sorum daha var size.Bir de bunun dışında kendi tanışıp evlenenler var yani araya akraba,görücü vs girmeden… Örneğin sevgili olup evlenen,internetten tanışıp evlenen..Buna ne diyeceksiniz?

   2. Dinimizce bu tür ilişkiler caiz değildir. Ancak bu konu yanlış anlaşılmamalıdır. Dinimizde evlenmek istediğiniz kimse ile önceden konuşabilir ve araştırmak veya çevreye sormak suretiyle kişiler birbirini tanımalıdır.

   3. Hocam size bir sorum daha vardı,evlenmek için karşıma kimse çıkmıyor ben de bu yüzden interneten biriyle tanışmaya karar verdim.Çünkü bir tane bile kimse çıkmıyor gerçek hayatta karşıma..Uygun mudur?

   4. Biz bu tür durumlarda hep şunu demekteyiz. Geç olsun ama güç olmasın. Dinimizce bu tür kurulan ilişkiler caiz değildir. Bununla birlikte bu tür ilişkilerden mağdur olan pek çok kimse bize ulaşmaktadır.

   5. Selamün aleyküm hocam , ilk önce kandiliniz mübarek olsun, size bir sorum olucak. Ben bundan 7 ay önce bir alevi beyle arkadaşlığımız oldu yaklaşık bir sene . Bir kavga yüzünden ayrıldık, lakin 7 ay sonra tekrardan görüşmemiz oldu, bu nasib midir ? Tekardan dönüp solasir bulur deniliyo ,?? Alevi ile evlenmwk günahmidir hocam ? Bana yardım ederseniz sevinirdim hocam.

   6. Aleviler hakkında yorum yapmak yanlış olur. Ehli sünnet olan bir kadının ehli sünnet olmayan bir kimse ile evlenmesi caiz değildir . Damat adayına baktığınızda ehli sünnet üzere ise itikadı doğru ise bu kişi ile evlenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu