OruçSorularınız

Kaç Yaşından İtibaren Oruç Tutmalıyız ve Kaza Oruçları Nasıl Hesaplanır?

Hocam kaç yaşından itibaren bir Müslümanın oruç tutması gerekir ve kaza oruçları hesaplanırken erkeklerde kaç yaş esas alınır. Saygılarımla…

Cevap: Aleyküm selam değerli ziyaretçimiz, İslam dininde bir Müslüman namaz veya oruç gibi ibadetle ile yükümlü olması akıl baliğ olması başka bir değişle ergenlik çağına girmesi ile başlamaktadır. Örneğin bu ise erkeklerde 0n iki belki on beş yaş gibi değişe bilmektedir. Kız çocuklarında ise bu yaş bir iki yaş daha erken olabiliyor. Zira her insanın bu çağa erişimi aynı olmadığından dolayı kaynaklarımızda kesin bir yaştan ziyade ortalama bir yaş zikredilmemektedir.

Bu nedenle Efendimiz namaz ibadetine çocuk henüz ergenlik çağına girmeden yavaş yavaş alıştırılması gerektiğini tavsiye etmektedir. Tabi burada namaz ibadeti ile oruç ibadetini de zikretmemiz mümkün zira her iki ibadette her Müslümanın üzerine farz olan ibadetlerdir.

Peki Kaza Oruçlarımızı Nasıl Hesaplayacağız?

Kaza oruçlarımızı hesaplar ikende bu bilinç ile hesaplamalıyız. Örneğin düşünmelisiniz ben ergenlik çağına girdiğimde kaç yaşındaydım. Zira kişinin ergenlik çağına girip girmediğini en iyi kişinin kendisi bilebilir. Sonuç olaram on üç yaşında girdiğinize kanaat getirdiniz. Şu anda ise örneğin otuz yaşındasınız, o halde on yedi senelik oruç borcunuz bulunmaktadır.

Eğer bu arada tuttuğunuz oruçlarınız var ise bunları bu on yedi seneden çıkararak bir sonuca varmalı ve elinizden geliğince en kısa zaman içerisinde kazaya kalmış oruçlarınızı tutmalısınız.  Şunu da belirtelim ki konu içerisinde bahsettiğimiz oruç Ramazan ayında tutulan ve her Müslümanın üzerine farz olan oruç ibadeti için geçerli olan konulardır. Mevla’ya emanet olun.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

    1. Şimdiye kadar hiç regl olmadıysanız oruç tutmamanız günah değildir. Ancak kendinizde tutacak gücü buluyorsanız elinizden geldiği kadar tutmaya çalışını.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu