AhiretDuaGenelİbadetNamazYazarlar

Kabrinden Yüzü Bembeyaz Olarak Kalkar

Teheccüd Namazı

Gecenin bir vaktinde uyanıp senin için farziyyet ve fazilete ziyade olarak namaz kıl. Taki Cenab-ı Hak seni kıyamette makamı Mahmud’a ulaştırsın böylece inam ve ihsan eylemiş olsun.

Peygamber Efendimiz (s.a.v.) buyuruyor ki:

“Bir kimse gece uykusundan kalkıp güzelce namaz kılarsa Allah’ü Teala Hazretleri o kimseye 9 şey verir. Beşi Dünya’da dördü Ahirettedir.”

Dünya’da olan 5 şey:

 1. Allah onu afet ve belalardan korur.
 2. Yüzünde ibadet eseri meydana gelir.
 3. Salih kullar onu sever ve böylece bütün insanlar onu sever.
 4. Alla onun sözlerini kötü ve çirkin sözlerden koruyup hikmetli konuşturur.
 5. Onu Cenab- Allah hikmete muvafık olan şeyleri sevmeyi ihsan eder.

Ahirette olan 4 şey:

 1. Kabirden kalktığı zaman yüzü bembeyez nur gibi kalkar.
 2. Hesabı kolay olur.
 3. Sırat köprüsünü şimşek gibi geçer.
 4. Kıyamet günü amel defteri sağ tarafından verilir.

Özellikle şu günlerde, birbirimize, birlik ve beraberliğimize, vatan ve milletimizin selametine dua etmek için teheccüd vaktini, seher vaktini çok iyi değerlendirmeliyiz. Mevlam bütün ibadetlerimizi yaptığımız dualarımızı kabul buyursun… (Amin)

Muhammed Raşid Akbay

Sözlük konusunda araştırmalar yaparak sizlere bilgiler vermekteyim. Bunların çoğu ise isim anlamlarından oluşmaktadır.
Soru Sorun Cevaplayalım.

2 Yorum

 1. Teheccüd namazı çok faziletli bir namazdır. Kur`an-ı Kerim ve hadis-i şeriflerde teheccüd namazı kılmaya teşvik edilmiş ve bu namazı kılanlar övülmüştür. Teheccüd namazı, geceleyin bir müddet uyuduktan sonra kalkıp kılınır. Çünkü gece rahmet, mağfiret, feyiz ve bereketin coştuğu bir zaman dilimidir.

  Peygamber efendimiz (sallallahü aleyhi ve sellem) şöyle buyurur:

  “Geceleyin kalkıp namaz kılan ve karısını uyandırarak ona da kıldıran, şayet kalkmak istemezse yüzüne su serpen erkeğe Allah rahmet eder, (günahlarını bağışlar). Yine geceleyin kalkıp namaz kılan ve kocasını uyandıran, kalkmak istemezse yüzüne su serpen kadına da Allah rahmet eder (günahını bağışlar)” (Ebû Davûd)

 2. Selamun Aleykum hocam yaklaşık üç yıl bi firmada on muhasebede çalıştım iş yerimi çok sevmeme rağmen tartismalar vs . Isimden cikarildimben de başka yerlere başvuru yapıyorum Cv mülakatlar olumlu geçiyor ise aalinmama rağmen sebebini bilmediğim bişey durduruyo sanki beni içime sinmmio nedenini bilniyorum korkuyorum sanki bi tek eski iş yerim güvenilir iyi bi yer sanki hiç bi yer iyi olmiycak kötü olucak die hiç bi yere başlayamadım .ise cok ihtiyacım olmasına rağmen… hocam sizce vesveseyemi kapılıyorum yoksa bayan olduğum için fazla tedirgin oluyorum bilmiyorum içimdeki bu isteksizlik bu korku ne onuda bilmiyorum :( aydinlatirsaniz sevinirim aeo

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu