Ahiret

Kabir Azabından Kurtulmanın Yolları

İnsanlar, bu hayatta yaptıklarından elbette sorumludur ve kabir azabında günahlarını çekeceklerdir. Kabir azabı diye bir durum vardır ve bu durumda gerçekten çok kötü bir durumdur. İnsan olarak bizler bu hayatta yaptıklarımızdan elbette hesaba çekileceğiz ve bu yüzdende kabir azabı denilen durumda günahlar ve sevaplar ortaya çıkacaktır.

“ Kabir ya cennet bahçelerinden bir bahçedir veya cehennem çukurlarından bir çukurdur” ( Tirmizi , Kıyamet, 26) ayetinde, kabir azabından bahsedilerek, insanların bu hayatta yaptıklarına göre kabirlerinde cennet mi? Yoksa cehennem mi? Bulacaklar diye anlatmaktadır. İnsanların, bu hayatlarında yaptıklarından dolayı ve işledikleri sevaplar, günahlar, olumsuz tavırları, olumlu davranışları, yardımları, düşünmeyişleri gibi yaptıklarına göre, kabirlerinde ya çok huzurlu olacaklar yada oldukça fazla huzursuz olacaklardır. Bütün yapılanlar göz önünde bulundurmak gerekir ve kabir azabını düşünerek hareket etmeli, yapılan davranışları hesaba katmalı, olumlu işler yaparak kabir azaplarından kurtulmaya çalışılmalıdır.  “Allah iman edenlere bu dünya hayatında ve ahirette, o sabit sözlerinde daima sebat ihsan eder” ayetinde ise, mutlaka kabir azabının olduğu ve insanların elbette yaptıklarından dolayı kabirde mutlaka karşılıklarını bulacağı belirtilerek, iman edenlerin ve güzel söz söyleyerek sevaba girenlerin kabir hayatlarında mutluluğa erecekleri gayet net bir şekilde ifade edilmektedir.

Peygamberimiz Kabrin Yanından Geçerken

Peygamber efendimiz (s.a.s), bir gün bir mezar yanından geçerken kabir azabı çeken iki kişi görmüş, bu iki mezardakilerden biri hayatında koğuculuk yapıyor, diğeri ise idrardan sakınmıyordu. Bunun üzerine Resulullah (s.a.s) yaş bir dal almış, ortadan ikiye bölmüş ve her bir parçayı iki kabre de birer birer dikmiştir. Bunu gören ashap, niye bunu yaptıklarını sorduklarında: “ Bu iki dal kurumadığı sürece, o ikisinin çekmekte olduğu azabın hafifletilmesi umulur” diyerek, gerçekten kabir azabının olduğunu ve kimisi için rahat geçtiğini, kimisi içinde oldukça zor geçtiğini belirterek, bu hayatta yapılanların mutlaka sorgulanarak hesaba çekileceği ve sonuç olarak da büyük bir kabir hesabının olacağı belirtilmektedir. “ Allah yolundan öldürülenleri, sakın ölüler sanmayın. Bilakis onlar dirildirler. Fakat siz farkında değilsiniz.” (Bakara, 2/ 154) ayetinde şehitler için düşünceler belirtilerek onların Allah katında ayrı bir yerinin olduğu ve ölü değil diri olduklarını belirterek şehitlerin Allah katında ne kadar yüksek bir yerde anlam ifade ettiklerini anlamak zor değildir.

Kabir Azabında Kaçış Yoktur

Kabir azabı mutlaka vardır ve bu duruma hazırlıklı olmak her zaman insanlar için bir avantajdır. Kabir azabı, zannedildiğinden de oldukça zor geçmekte ve bu bakımdan da insanların hayatta yaptıklarını sorgulayarak kendileri için en hayırlı yolları seçmelidirler…’, ”, ‘Kabir azabı ve kurtuluş’, ‘Kabir Azabı Ve KurtuluşKabir Azabından Kurtulma Yolları. İnsanlar, bu hayatta yaptıklarından elbette sorumludur ve kabir azabında günahlarını çekeceklerdir.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

  1. Hırsızlık yapmış birine her hangi bir biçimde yardım etmek, destek vermek,onu korumak, Hırsızlığının üzerini kapatmak. Bu adam yada kadın hırsızdır diyene saldırmak islam diniden Günah mıdır.? Tabi ki değil. Hz. peygamber Dört halifesi Hariç!! Peygamberden Sonra muaviyeden Tüm hanedanlar Osmalının sözde halifeleri onlar zaten ayrıca katilller Recebe kadar. Recep hem katil hem hırsızdır. Tüm dini liderler Hırsızlık yapmış Yüzbinlerce insan Mağdur edildi islerinden evlerinden mallarından hayatlarından oldu Niye? Recepin hırsızlığından.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu