AhiretGenel

Kabir Azabı Mahşerden Önce midir? Kıyamete Kadar Yaşayanlar Kabir Azabı Görecekler mi?

Kabir azabını mahşerden öncemi çekeceğiz? Öyle ise kıyamet gününe kadar yaşayan canlılar kabır azabı görmeyecekler mi?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Hazreti Peygamber (s.a.v) bir hadislerinde şöyle buyururlar: “Kabir ya Cennet bahçelerinden bir bahçedir veya Cehennem çukurlarından bir çukurdur. ” (Tirmizî, kıyamet, 26). İşte bu hadis i şeriften anlayacağımız üzere kabir azabı daha kıyamet kopmadan,ve mahşer vakti gelmeden vefat eden her insan ve cin için geçerli bir azaptır.Tabi ki bu azap sadece günahkar kullara verilecektir.Salih kullar ise adeta cennete yaşar gibi yaşayacaklar ve kıyametin kopmasını bekleyeceklerdir.

Unutmayalım ki önce kıyamet kopacaktır sonra ise mahşer kurulacaktır. Kimi insanlar dünyaya daha evvel gelmiş olma hasebiyle kabirde daha fazla kalacaklardır kimi insanlar ise ahir zamanda dünyaya gelmiş olmaları hasebiyle kabirde daha az kalacaklardır ki bu ise yüce Mevlamızın taktiridir.

Kıyamet gününe kadar yaşayacak bir canlı yoktur. Fakat budan kastınız melekler ise onlara zaten sorgu yoktur bu nedenle azapta yoktur.Eğer kastınız şeytanlar ise onlara belki kabir azabı yoktur, fakat onlara kabir azabını aratacak derecede büyük bir cehennem azabı vardır.Çünkü onlara yüce Mevlamız tarafından bir müddet verilmiştir ki bu müddet kıyamete kadardır.

Mevlaya Emanet olun…

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu