Camiler

Jumeirah Camii Hakkında Bilgi ve Resimleri

Dubai’nin Jumeirah Bölgesinde yer alan Jumeirah Camii, bulunduğu kentin en önemli simgesi haline gelmiştir ve bu nedenle de turistlerin Dubai’de en çok ziyaret ettiği tarihi mekânlardan biri Jumeirah Camisidir. Bu merkezi özelliğinden dolayı da Jumeirah Camii’nin önüne gelerek selfie çeken turistler oldukça yoğundur. Farklı yerler ve farklı mimari eserler görmek isteyenler için birbirinden ihtişamlı binaların bulunduğu Dubai’de yer alan ve mütevazılığıyla dikkat çeken Jumeirah Camii, her sabah saat 10’da camiyi detaylı bir şekilde görmek isteyenler için ziyarete açılmaktadır ve Dubai’de gayrimüslimlerin de ziyaret edebildiği tek cami de Jumeirah Camisidir. Dubai’de bulunan otobüsler şehrin simgesi olan Jumeirah Camii’nin önünden geçmez.

Bu nedenle de camiye taksiyle gitmek daha isabetlidir. Ayrıca, Jumeirah Camii’ni ziyaretçilerin tek başına gezmesine izin verilmemektedir. Bu nedenle de camiyi gezerken 75 dakika süren turlara katılmak gerekir. Mimari özelliklerinden kısaca bahsetmek gerekirse, Camii’nin ikiz minarelerini ve kabartma desenlerle süslenen caminin kubbesinin güzelliğini söylememek olmaz. Ayrıca, bu kabartma desenlerin caminin en çok göze çarpan ve akılda kalan görsel özelliklerinden biri olduğunu da belirtmekte fayda vardır.

Sade, fakat görkemli bir görünme sahip olan Jumeirah Camii’nin pencereleri ise, uzun bir biçimde yapılmıştır ve ayrıca duvarların yüksek kısımlarında bulunan pencereler gündüzleri içerinin güneş ışınlarını yeterince iyi alarak aydınlanmasını sağlamaktadır. Palmiye ağaçlarının bulunduğu caminin çevresi de beton korkuluklarla çevrelenmiştir. Eğer siz de bir gün Dubai’yi gezmeye karar verirseniz, her zaman gidebildiğiniz yerler olan ve artık pekte farklı gelmeyen alışveriş merkezleri yerine şehrin hem kutsal hem de tarihi mekânlarından biri olan Jumeirah Camii’ni ziyaret edebilir ve Fatımi geleneğine ait bir eseri daha yakından görebilirsiniz.

Jumeirah Cami Hakkında Bilgi ve Resimleri

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu