Kuran, TefsirSözlük

İzhar Nedir? Harfleri Nelerdir?

Tecvid de yer alan bu önemli konuda, İzhar nedir, İzhar ne demek ve İzhar harfleri nelerdir gibi soruların cevabını bu kısa ve özet konuda bulabilirsiniz.

Tecvide İzhar Nedir?

İzhar kelimesi Kuranı Kerim okuma üslubu olan Tecvit kurallarından birisidir. İzhar kelimesinin sözlükteki anlamı; beyan etmek, açıklamaktır. Tecvit ilminde ise; her harfi ğunnesiz ve tam olarak kendi mahrecine, yani çıkması gereken sese göre çıkarmaktır. Bu ise iki harfin arasını ayırmak, uzak tutmak sureti ile gerçekleştirilir.

İzhar Harfleri Nelerdir?

İzhar Nedir

İzhar harflerini şöyle sıralaya biliriz. “elif, he, ha, hı, ayn ve ğayn’dır”. Tenvin yani, iki üstün, iki esre ve iki ötüre vede sakin, yani cezimli “nun”. Bu saydığımız İzhar harfleri Tenvin harflerinden önce gelir ise bu durum İzhar olmaktadır. Örnek verecek olur isek, örneğin

“Men amene” gibi. Men kelimesinin sonunda yer alan “nun” harfinden sonra “amene” kelimesinin başında yer alan ayn harfinin gelişi ile izhar olmaktadır. Yani “Menamene” diye okumaktansa aradaki ayrımı vurgulayarak “Men Amene” diye okunur ki bu bir İzhar kuralıdır.

“Tenvin ve sakin nun, vav ve ye” harflerinden önce gelir ve aynı kelimede bulunur ise de yine “izhar” olmaktadır. “Kınvânün” gibi. Bu durumda bir İzhardır. Burada ise kelimeler ayrılmadan birden okunmalıdır. Sakin mim, mim ve be harflerinin dışında bir harfin önüne gelirse yine “İzhar” olur. “Em lehüm” gibi.

Kısaca tecvid konusunda şunu diye biliriz ki İzhar bizlere gerektiğinde iki kelimeyi bir gerektiğinde ise iki kelimeyi ayrı vurgulayarak okumamızı bize bildiren faydalı bir tecvid kuralıdır.

İzhar Nedir? Hakkında Video

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

  1. İnşallah herkes kazanır yarın yazılı var inşallah 100 alırım. Dualarınızın dileğiyle…

  2. Allah razı olsun çok güzel olmuş. Yarınki sözlüm de başarılı olmamı sağlar inşaAllah…

  3. sitenin eksiği var böyle dini anlatan bi bölümü olmalı ve din ve rüya tabiri bir arada bulunması cins garibime gitti. pek beğenmedim ama site teması güzel.

    1. Değerli ziyaretçimiz, sitemizde her konu kendi kategorisinde yayınlanmakta rüya konusunda ise sadece dini çerçevede uygun olduğu taktirde yorum yapılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu