AhlakSorularınız

İyi Bir Müslümanın Dünyadaki Hali Nasıl Olmalıdır?

İyi bir Müslüman’ın dünyadaki hali nasıl olmalıdır?

cevapBu konuda değerli alimlerimiz şöyle buyurmaktadır: Peygamberimize, Ey Allahın Resulü, Müslüman kişi nasıl olmalıdır? diye sordular. Peygamber efendimiz, Müslüman kimse güler yüzlü tatlı sözlü olur diye buyurdular. Güler yüz ve tatlı sözlü, olmanın dinimizin yayılmasında büyük yeri vardır. Böyle olmayan kimseler, dinine yeterince faydalı olamazlar. Sürekli tatlı sözlü ve güler yüzlü olmak, Müslüman olmanın ilk alametidir. Kimi insanlar çok narindir, duygusaldır. Ona bir sert bakarsanız kalbi kırılır ve üzülürler.

Rabbimizin nelerden razı nelerden razı değil öğrenmeliyiz. En zor olanı da şüphesiz budur. Hadis-i şerifte de bildirildiği gibi, dualarımızda (Ya Rabbi, bana doğruyu doğru olarak, yanlışı yanlış olarak bildir) diye dua etmeliyiz. İnsanoğlu bu fani dünyada, kötü bir şeye doğru deyip sarılırsa yanar. Eğer doğru bir şeye yanlış diye de saldırırsa mahvolur. Bu yüzden dünyada en zor şey, doğru hangisi, eğri hangisi, ayırabilmektir. Buda, insanın kendi kendine yapacağı bir şey değildir. İnsanoğlunun aklı buna yetmez.

Peygamber efendimiz şöyle buyuruyor:(Ümmetim 73 fırkaya ayrılır, 72’si Cehenneme gider, yalnız bir fırkası kurtulur.) [Tirmizi]

İtikadları yani inançları bozuk olduğu için, bu yetmiş ikisi Cehenneme girecek. Ümmetim dediği için de, Cehennemden sonra, gene çıkacak. Cehenneme uğramadan, Cennete girecek olan, (Ehl-i sünnet vel-cemaat) fırkasıdır. İslam ağaç gibidir. Kökü imandır, gövdesi ise ameller, ibadetlerdir. Ağaçtan kasıt, meyvedir. Ağacın meyvesi de elbette ki tasavvuftur, yani sevgidir, ihlâstır. Ağaçsız meyve olmaz, Meyveyi yemek için, ağacın olması lazım. Ağaçtan kasıt da meyvedir ancak ağaç olmazsa meyve de olmaz. Demek ki meyveli ağaç makbuldür.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu