İslam Alimi

İstikametimiz Ne Olmalıdır?

Mehmet Aluç

1962 Malatya doğumluyum,evli ve 4 çocuk babasıyım Ankara da ikamet ediyorum,Kamuda emekliyim,şiir,öykü,denemeler yazıyorum...

Yaşadığımız âlem’de nice insanlar geldi geçti, nice toplumlar yaşadı ömrü sona erdi gitti. Kimisi Yüce Allah’ın emrini Nur Kur’an ve Sünnetini yaşadı, dünya ve ahiretini kurtardı, kimisi yüz çevirdi, Allah(c.c.) onlardan yüzünü çevirdi, hem dünyada hem de ahiretini yok ettiler, gittiler. Yüce Allah’a Nur Kur’an’a ve nur Resule iman edenlerden olmak mı önemli, dünya malına önem vererek zevki sefa içinde yaşayarak, istikametimiz olan Nurlu Kur’an ve sünnet yolunda, ayrılarak yaşamamız mı önemli? Bunu kendimize sormamız lazım ve cevabını da almamız lazım.

“Akıllı kişi, nefsine hâkim olan ve ölüm sonrası için çalışandır. Aciz kişi de, nefsini duygularına tâbi kılan ve Allah’tan dileklerde bulunup durandır (bunu yeterli görendir)” (Riyazü’s-Salihin, Hadis No: 67)

Menfaatlerimiz ne için? Kimin için? Kimin için olmalı? Neden? Sorusunu kendimize sık sık soralım ama cevabını da, mutlaka alalım. Menfaatimiz kendimiz için mi? Öyle ise yanıldık! Öyle ise kimin için olmalı? Önce Allah ve NUR Kur’an ve NUR Resulü olmalı, sonra insanlık için olmalı. Neden sorusuna gelelim. Bu âleme bizler tek başına yaşamak için gelmedik, kendimiz içinde gelmedik, önce Yüce Allah’a ibadet, Kuran ve sünnet yolunda ilerlemek, dertleri olanların derdine koşmak, dini yaymak, merhamet ile inşa etmek… İçin geldik bu âleme. Ey canların cananı canlar, kardeşlerim, İman ile inşa edelim cihanı, gönülleri. Merhamet ile sevelim gönülleri, saralım yaraları. Koşmayalım batıla Hak olan İslam var iken. Olmalı biraz edep, hayâ, vefa duygusu, yıkılsın gönülde putlar… Zalim olan yenilgiyi sayıklar, mümin olan Nur Kur’an ile Nur sünneti merhameti sayıklar. Ey hadlerini aşanlar, fitneye bulaşanlar istikametiniz yanlış. İstikamet Allah (c.c.)Nur Kur’an Nur Sünnet yolu olmalı, bu yolu kaybeder isen şaşırırsan kaybedersin, hüsrana uğrarsın, yazık olur. Gel dön hak olan yola, ey yoranlar ey yobazlar yanlış yoldasınız iyi düşünün, ona göre karar verin. Seç beğen yaşa, ister ol paşa iman yoksa ne yaşayacaksın, ister iman ile yaşa, ister yaşama seçim senin istikamet senin seçimin. Unutmayalım iman dolu bir kalpte korku olmaz,sevinç mutluluk ve huzur olur.Selam ve dua ile… Mehmet Aluç (Kul Mehmet)


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Gustavo dedi ki:

    ama merak ettiğim bir soru var beynimde onu size soarcağim şaka yaptıran eşlerden birisi bak bu sakaya dayan 2 saat para kazanacağiz deyip anlaşamazlar mı ? Bunun nasıl e7f6zfcmfcnfc buldunuz? Eve gelirken yolda anlaşmış olamazlar mı ?

BİR YORUM YAZ