Evlilik

İstiharem Hayırlı Çıktı Ama Ben Kısmetimi Reddettim Allah Beni Cezalandırır mı?

Günlerdir kafamdan atamadığım bir düşünce var. Okulumu yeni bitirdim ve bitirir bitirmez de hayırlı bir kısmetimin çıktığını öğrendim. Normalde evlilik yapmayı henüz düşünmüyordum ama ailemin isteği ve olumlu çıkan istihare sebebiyle o kişiyle tanışmaya karar verdim. Görüşme gayet güzel geçti fakat görüşme gününden sonra ne zaman bu konu hakkında düşünmeye başlasam içimde bir sıkıntı oluşuyor ve nefes alamıyordum. Bu durumun sebebiyle o kişiye olumsuz geri dönüşte bulunup durumu sonlandırdım. Acaba o kişi benim için hayırlı bir insan olmadığı için mi bu sıkıntı hissini yaşıyordum? Bir sorum da şu : İstihare sonucu iyi çıktığı halde o kişiyi reddetmek kötü sonuçlar doğurup kısmetimin kesilmesine sebep olur mu?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz,

1. Yaşadığınız sıkıntı evliliği henüz düşünmediğinizden olabilir. Bununla birlikte evlilik öncesi bu gibi duygular yaşanabilmektedir. Ancak bir Müslüman aklı ile hareket etmelidir. Dolayısıyla kararınızın nedeni sadece bu sıkıntı ise verdiğiniz kararın doğru bir karar olmadığını düşünüyoruz. Zira istiharenizinde hayırlı çıktığını söylüyorsunuz. Ancak bundan dolayı cezalandırılacağınız yorumunu çıkarmakta başka bir yanlıştır.

2. Böyle düşünmeniz yanlış olacaktır. Zira siz istiharenize muhalefet etmek için bu evliliği red etmemişsiniz. Bu kararı vermenize neden olan sizin içinizdeki sıkıntıdır. Dolayısıyla Yüce Mevla’mızdan her şeyin hayırlısını istemeye devam ediniz. Yüce Mevla’mız hakkınızda hayırlı olanı nasip eylesin.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu