Sözlük

İstihare Nedir? İstihare Neden Yapılır?

Bu konuda çokça merak edilen istihare nedir konusuna ve ne için yapıldığı hakkında bilgiler vereceğiz. Sözlükte “istihare kelimesi hayırlı olanı, doğru olanı aramak” anlamına gelmektedir.

İstihare Nedir?

Geniş anlamı ise bir kulun niyetlendiği veya merak ettiği, herhangi bir işin hakkından hayır mı, hayırsız mı olduğunu anlayabilmek için yapılan bir amel ve duadır. İstihare yapabilmeniz için önce abdest almalısınız ve Mevla rızası için 2 rekat istihare namazını kılmalısınız. Daha sonra samimiyet ile dua etmelisiniz. Ardından rüya görmek için uykuya yatmalısınız. Gördüğünüz rüya üzerinden murat ettiğiniz işin hayırlı mı, hayırsız mı olduğunu anlamaya bilirsiniz.

İstihare Namazı ve Renklerin Önemi

İstiharede renkler çok büyük önem arz etmektedir. Zira renklerden yola çıkarak görülen rüyaya yorum yapılmaktadır. Bu konu ile alakalı olan İstihare Namazı ve Duası Nasıl Olmalıdır? başlıklı konuya da başvurmanızda fayda vardır.

Büyük İslam alimlerinden biri olan İmam-ı Gazali hazretleri istihare konusuna bir sözünde şöyle değinmiştir. Bu amelin önemini şu şekilde ortaya koymuştur. Şu 4 maddeyi yapan kimse şu 4 şeyden Allah’ın izni ile mahrum kalmaz:

1- Tövbe eden bir kimse , tövbesinin kabulden.
2- Şükür eden bir kimse, kendisine verilen nimetlerin artmasından.
3- İstihareye yatan bir kimse, Allah’tan gelecek bir hayırdan.
4-
İstişare eden (işlerinin başkalarına danışan) bir kimse, doğruyu bulmaktan ve hakikate ulaşmaktan mahrum kalmaz.

İstihare Neden Yapılır?

Örneğin bir işe başlamak istediğiniz olduğu vakit yapabilirsiniz. Çalışmakta olduğunuz iş yerinden çıkmak istediğiniz vakit yapabilirsiniz. Bunun için Allah rızası niyetiyle iki rekat nafile (istihare) namazı kılınır ve duası yapılır. Nedenine gelince pek çok nedeni olabilir.

 • İş
 • Evlenmek
 • Ev almak
 • Benzeri herhangi bir konuda

Özetle, kişinin maruzatının olduğu bir konuda Mevlasından hayrı istemesidir. Bu isteğin kendi hakkında hayırlı mı, hayırsız mı olduğunu anlaması için yapılmaktadır. Örneğin bir kimsenin evlenmeye niyeti vardır, böyle bir kimse evlenmeden önce de, istihareye yatması, Allah’u Tealaya sığınması ve nefislerin ve iyi niyetli olmayan insanların araya girmemesi içinde bu ameli yapmakta fayda vardır.

Peygamber Efendimiz bir hadis-i şerifinde şöyle buyurmuştur: (Mutluluk, istihare namazı kılmakla gerçekleşir.)

 • İstihare eden kimse mahrum kalmaz, istişare eden pişman olmaz. İktisat eden darlık çekmez. [Taberani]

İstihare Nedir Konusunu Sesli Dinle

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

 1. Selam hocam evlilik için kismet duası olarak sure yada peygamber Efendimiz den dualar varsa yazarmisin şimdiden teşekkür ederim hocam. ..

 2. Selamun aluykum hocam;

  Bir bayanın kocasında büyü varmış gözüne eşi çok kötü görünüyormuş bayan da birinden duymuş sirkeli su ile yıkanıarsan büyü bozulabilir demiş doğru mu hocam eğer doğru değilse duadan başka ne yapması gerekir bayanın diğer sorum ise yusuf süresi okuyup yatan rüyasında evleneceği kişiyi görürmüş doğru mu hocam hayırlı ramazanlar.

  1. Yusuf suresi hakkında bilgimiz yok. Büyü olduğunu neden anladığınızı anlayamadık fakat size bu gibi düşünceleri bırakıp samimiyet ile dua etmenizi öneririz.

   1. Bi tane kadın bakıyor muş hocam kadın da evinde ne var ne yok söylemiş büyü olduğunu da o demiş

   2. Bu tür şeyleri önemsemenizi ve bu tür kimleri bu tür konular için ziyaret etmenizi tavsiye etmiyoruz. Yüce Mevla’mız her kulunun yardımcısıdır, bu nedenle ondan yardım istenmelidir.

 3. Tabi ki kabul olur zira istihare namazı da bir nevi istişaredir. Fakat bununla birlikte istişare etmenizde de hayırlar vardır.

  Alıntı: Ahmet kara
  İstişare etmezsem istihare namazı yine de kabul olur mu?

 4. Merak ettiğim bir konuydu. Bir arkadaşım anlatmışdı ama yarım yamalak oda tam bilmiyordu. Araştırırken burda buldum açıklayıcı ve güzel bir yazı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu