Nikah

İstemeyerek Evlenen Bir Kadın Başka Bir Erkekle Nikah Kıyabilir mi?

Hocam bir bayan evli ve huzursuz evli olduğu adam buna zulüm ediyorsa isteyerek evlenmemişse bayan ve bir evde iki yabancı gibiyseler bayanın kalam amacı adamın sadece önceki eşinden olan iki çocuğa sahip çıkmaksa adam kadını boşamıyor sa bu bayan başkasıyla imam nikahı kıya bilir mı?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, İslam dininde zorla evlilik mümkün değildir. Ancak burada zorlama çok önemlidir. Kaba bir tabir olabilir ancak örneğin nikah esnasında alnınıza silah dayayarak veya öldürmek tehtidiylemi evet dediniz? Eğer sadece sözler ile zorlandıysanız bu durumda zorlanmış sayılmazsınız. Zira İslam dininde her kul verdiği sözlerden sorumludur. Eğer bu evliliği istemiyorduysanız her ne olursa olsun bu nikahı kabul etmemeliydiniz ve evet ben bu adamla evlenmek istiyorum dememeliydiniz.

Dolayısı ile siz şuanda evlisiniz ve nikah altında olmanız nedeniyle bir eşin bütün sorumlulukları sizin üzerinizde yer almaktadır. Başka bir erkekle nikah şöyle dursun görüşmeniz dahi büyük bir günahtır.

Eşiniz ise size her yaptığı zulümden sorumludur ve bunun vebali büyüktür. Şüpheniz olmasın ki Yüce Mevla’mız bunların hesabını soracaktır. Peki, ne yapmalısınız. Bu durumda yapmanız gereken eşinizi boşanmaya razı etmektir. Bu konuda ailenizden yardım istemelisiniz. Eğer bunlar mümkün olmuyorsa sabırla beklemelisiniz.

Ancak eşiniz size gerçek anlamda zulüm yapmıyor, açıkta bırakmıyor ve ihtiyaçlarınızı karşılıyor ise siz günahkar olursunuz. Özetle, öncelikle başka bir nikah konusunu aklınızdan katiyyen çıkarmalısınız. Daha sonra evliliğinizi kurtarmak için çabalamalısınız. Bu mümkün olmuyorsa eşinizden sizi boşamasını istemelisiniz. Buda mümkün olmuyorsa ailenizden yardım istemelisiniz, buda mümkün olmuyorsa sabırla beklemelisiniz. Yüce Mevla’mız mutlaka size bir kapı açacaktır. Ancak hiç bir zaman karşınıza çıkan meşru olmayan bir şeyi sizin karşınıza çıkaranın Yüce Mevla’mız olduğunu zannetmemelisiniz. Yüce Mevla’mız yardımcınız olsun.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu