OruçSorularınız

İstemeden Kan Yutmak Orucu Bozar mı?

Ben uykudan kalktığım zamanlar tükürdüğüm de boğazımdan tükürükle karışık kan gelebiliyor. Bu bazen normal zamanlarda da olabiliyor. Oruçlu iken istemeden özellikle gece kan yutmuş olabilirim. Hanbeli mezhebinde istemeden kan yutmak orucu bozmuyormuş. Onu taklit etmem caiz olur mu?

2) Bir yere üyelik yaparken bir nedenden dolayı eskiden kullanıp kapattığım mail adresini girdim. Şimdi kullanmadığım farklı şu an kapalı olduğu için bu yalana kandırmaya girer mi?

cevapDeğerli ziyaretçimiz, gelen kan eğer tükürünüzden fazla ise bu durum orucunuzu bozmaktadır. Ancak kan çok ise bu durum orucunuzu bozmaktadır. Bununla birlikte Hanbeli mezhebinde kan yutmanın orucu bozmayacağı hakkında bir bilgimiz bulunmamaktadır. Sonuç itibari ile zaten Hanbeli mezhebine tabi olarak oruç tutmanız yanlış olacaktır. Yapmanız gereken bu kanamanın neden kaynaklandığını çözmetir. Bunun en güzel yolu ise bir doktora görünmeli ve bu sorununuzu çözmeye çalışmalısınız.

İkinci sorunuza cevap verecek olur isek şunları söyleyebiliriz. Bir Müslümana aldatmak yakışmamaktadır. Ancak siz anladığımız kadarı ile bahsettiğiniz işinizi görmek istemiş ve aynı zamanda kendi özelinizi gizli tutmak istemişsiniz. Eğer üye olduğunuz site size bir hizmet vermiyor ise veya bir borcunuz yok ise ve size ulaşmalarını gerektirecek herhangi bir durum yok ise bu sizin için geçerli bir mazeret olabilir.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu