Nikah

İstediğim Gibi Hayırlı Bir Eş Bulamadığım İçin Evliliği Geciktirmemde Bir Mahsur Var mıdır?

Hocam Allah razı olsun şimdiden ben 25 yaşındayım yalnızlık rabbime mahsustur. Ben evlenmek istiyorum ama şu anki genç kızların durumu ortada malum  her zaman rabbimden hayırlısını istiyorum. Beni rabbimin yolundan ayırmayacak bir eş istiyorum her zaman bunun için de bekliyorum.  İstediğim eş in dünyadaki tek amacı rabbine kulluk olsun istiyorum. Bulana kadarda bekleyeceğim ama yaşı çok geciktirmekte sıkıntı var mı? yada böyle bir eş bulmak için yapmam gereken bir şey var mıdır?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, öncelikle sizden de Allah (c.c) razı olsun. Evlilik konusunda böyle düşünmeniz gerçekten çok güzel. Ancak unutmayın ki bu dünyada her şey bir imtihan olduğu gibi evlilikte bir imtihandır. Bir çok Müslüman erkek sizin istediğiniz gibi bir eş istemektedir. Ancak bu nimet her kula nasip olmamaktadır. Şu bir gerçek ki bir koca karının ahlakını değiştiremez ancak tam istediğiniz gibi bir eş bulamasanızda ahlakı düzgün bir eş bulursanız buda yeterli olacaktır. Çünkü bir koca aklıselim olursa ahlakı güzel bir eşe çok şeyler katabilir ve eşiniz evlendiğinizde olmasa da belli bir müddet sonra aradığınız bir eş haline gelebilir. Peygamber Efendimiz bir hadis i şerifinde şöyle buyurmuştur:

“Ey gençler topluluğu! Gücü yeteniniz, evlensin. Çünkü bu, gözü haramdan daha iyi korur, edep yerini de”. (Buhârî)

Özetle size tavsiyemiz evliliği çokta geciktirmeden ahlakı düzgün olan bir eş bularak evlenmenizdir. Bu konuda yapacağınız ise duadır. “Ya Rabbi bana senin rızan için evlenebilmeyi ve ahlakı düzgün Rabbine iman eden bir eş nasip eyle” şeklinde dua edebilirsiniz. Yüce Mevla’mız yardımcınız olsun ve size hayırlı bir eş nasip eylesin.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu