Kuran, Tefsir

İsra Suresinin 78. Ayetinde Sabah Namazının Şahit Namaz Olduğu Geçiyor, Bunun Nedeni Nedir?

Kuran ı Kerim de İsra suresinin 78. ayetinde sabah namazı için, şahitli namaz ifadesi yer almakta. Bu ne demektir?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, şanı Yüce Mevla’ mızın gece melekleri ve gündüz melekleri sabah namazında camide cemaat ile namaz kıldıran imamın arkasında toplanırlar ve imam kıldırmakta olduğu namazı bittiği vakit, gece melekleri semaya doğru çıkarlar. Bu sırada gündüz melekleri ise geldikleri yer yüzünde kalırlar ki nitekim yeryüzünde kalma sırası onlardadır. İşte buradan anlıyoruz ki Sabah namazı esnasında her iki sınıf melekler toplandıkları ve namaz kılanlara tanıklık, yani şahitlik ettiklerin den dolayıdır ki sabah namazına şahitli namaz denildiği İslam kaynaklarımız da geçmektedir. Şimdi bahsi geçen ayeti kerimeyi tekrar zikredelim.

Diyanet Meali :
17.78 – Güneşin zevalinden (öğle vaktinde Batı’ya kaymasından) gecenin karanlığına kadar (belli vakitlerde) namazı kıl. Bir de sabah namazını kıl. Çünkü sabah namazı şahitlidir.

İşte yukarıdaki konuyu okuduktan sonra bu ayeti kerimeyi daha iyi anlayabiliriz.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu