İslam Alimi

İsmi Azam

İsmi AzamBu konuda İsmi Azam hakkında birçok bilgiye ulaşabilirsiniz.

İsmi azam sözlükte genel itibari ile “en büyük isim” manasına gelmektedir. Terim olarak ise ismi azam Allah’ın (c.c) en güzel isimleri mana itibari ile içerisinde barındıran bazı isimleri için kullanılmaktadır. Bazı İslam alimleri, Allah’ın isimlerinin her birinin eşit derecede olduğunu söylemişlerdir ve birini bir diğerlerinden ayırmamışlardır. Bazı alimler ise hadisi şerifleri göz önünde bulundurmuşlar ve bazı isimlerin diğerlerine nazaran daha büyük ve faziletli olduğu söylemişlerdir. Hazreti Peygamber Efendimiz bazı hadislerinde ismi azamdan bahsedilmekte, bu isimle dua edildiği zaman ise, yapılan duanın mutlaka kabul edileceği bildirilmektedir (Ebû Dâvûd, Vitr, 23; Tirmizî, Davât, 64, 65, 100; Nesâî, Sehv, 58; İbn Mâce, Duâ, 9, 10). Fakat bu konuda Allah’ın en büyük isminin hangisi olduğunu belirlemek mümkün değildir. Çünkü bahsi geçen bu hadislerin bir kısmında “Allah” ismi, bir kısmında ise’’rahmân, rahîm” (esirgeyen, bağışlayan), “hayyü’l kayyûm” (diri ve her şeyi ayakta tutan), “zü’l-celâli ve’l-ikrâm” (ululuk ve ikram sahibi) isimleri yüce Allah’u Tealanın en büyük ismi olarak belirtilmektedir. Bunlarla birlikte Hazreti Ali’nin ismi azamı şu altı isim olarak saydığı zikredilmektedir:
1.Ferd,
2.Hay,
3.Kayyûm,
4.Ha
6.Kuddûs”.

İsmi Azam Konu ile ilgili bir hadis şöyledir: “Rasulullah (s.a.s.) bir kişinin şöyle dua ettiğini işitti: “Allah’ım, şehadet ettiğim şu hususlar sebebiyle senden talep ediyorum: Sen, kendisinden başka ilah olmayan Allah’sın, birsin, samedsin (hiçbir şeye ihtiyacın yok, her şey sana muhtaç), doğurmadın, doğmadın, bir eşin ve benzerin yoktur.” Bunun üzerine Efendimiz Efendimiz buyurdular: “Nefsimi kudret elinde tutan Zat’a yemin olsun, bu kimse, Allah’tan İsmi Azamı adına talepte bulundu. Şunu bilin ki, kim İsm-i Azamla dua ederse Allah ona icabet eder, kim onunla talepte bulunursa (Allah ona dilediğini mutlaka) verir.” (Tirmizî, Daavât, 65)

Bu konuda başka bir hadis meali de şöyledir: “Bir adam şöyle dua etmiştir “Ey Allah’ım, hamdlerim sanadır, nimetleri veren sensin, senden başka ilah yoktur. Sen semavat ve arzın celal ve ikram sahibi yaratıcısısın, Hayy ve Kayyumsun (kâinatı ayakta tutan hayat sahibisin. ) Bu isimlerini şefaatçi yaparak senden istiyorum! “ (Bu duayı işiten) Resulullah (s.a.s.) sordu: “Bu adam neyi vesile kılarak dua ediyor, biliyor musunuz? “ “Allah ve Resulü daha iyi bilir? “ “Nefsimi kudret elinde tutan Zat’a yemin ederim ki, o Allah’a, İsm-i Azam’ı ile dua etti. O İsm-i Azam ki, onunla dua edilirse Allah icabet eder, onunla istenirse verir.” (Ebû Dâvud, Salât, 368)

Özetle, bu konuda şunu diyebiliriz ki İsmi Azam vardır. Bu büyük isim bazen bir kula özel olabilmektedir. Yani bir kul için İsmi Azam Rahman iken bir diğer kul için Rahim olabilmektedir. Şüphesiz yüce Mevlamızın her ismi büyüktür. Mevlamızın bize bu büyük isimlerden İsmi Azamı nasip eylesin. Tabi ki bu konuda Peygamber Efendimiz ve değerli İslam Alimlerimiz bizlere bilgiler vermektedirler.


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ