İslam Alimi

İslamiyet’in Güzelliği ile, Irkçılığın Çirkinliği Nedir?

Mehmet Aluç

1962 Malatya doğumluyum,evli ve 4 çocuk babasıyım Ankara da ikamet ediyorum,Kamuda emekliyim,şiir,öykü,denemeler yazıyorum...

Bir anlık nefes gibidir hayat bedenini taşıyan kul için, billur olan gölgelikte nefes alıp dinlenilen ve sona doğru varılan bu kısa ömürdür. İşte Âlemlerin Rabbi kulunu Rahat yaşasın, yönünü kaybetmesin diye her kavme bir peygamber göndererek, nasıl hangi şartlara bağlı kalacakları bir yaşama şekli din göndermiştir. En son Âlemlere Rahmet Olan Nur Peygamberimiz Hazreti Muhammed (s.a.v.) ile gelen İslam dinidir. Allah kullarına nasıl yaşaması, hangi kurallara uyması konusunda bir yaşam ve hayat nizamı olarak uymamız için bizler gönderdi, kimisi kabul etti veya etmedi o kabul etmeyenlerin sorunu, ama kabul etmeyenlerin sorunu da sonuçta yine zararının ucu gelip yine kabul edene değiyor. İyi veya kötünün ne olduğunu bilmeyen akıldan noksan izandan eksik olan kulların İslamiyet’i kabul etmeyişleri, sanki dünden kalan çok güzel hayatları varmış gibi, gelen nurlu İslamiyet onların o güzel sandıkları-Zulüm dolu-Cahilliye dolu yanlış inanış dolu- günlerini alıp götürecekmiş saçmalığının korkusu ile kabul etmez, yüreklerini o karanlık günlerin karanlığında bırakırcasına kabul etmez, karanlıkta yaşamaya devam eder.
 
İslamiyet ve onun beraberinde olan iman, berrak bir nehir gibidir, yanına aldığı ve dokunduğu ve içine giren her nesneyi ak pak yapar. İslam ve İmanın olduğu yerde çirkinlikler bulunamaz. Çünkü onun özünde güzelliklerle beraber nur vardır, edep vardır hayâ vardır. İslamiyet hayvanlaşmış ruhları insani ruha döndürür onur ve şeref ile onur ile yüceltir. İşte bu güzelliğe inanmayanlar -hali ile yani kavimleri kardeş yapan- İslam’dan uzaklaşınca, bozuk olan yolda açılan çukurlardan ya nefis, şeytan, bencillik veya ırkçılık çukuruna düşeceklerdir. Yani Kardeş olanları birbirine düşman eden bir yoldur ırkçılık, tüm gönüldeki değerleri yok eden düşüncesizlik. İnsanın birbirinden aslında üstünlüğü yoktur, üstünlük takva iledir, bilmeyenimiz yoktur bunu. Irkçılık, insanın taşıdığı kanın ulusal-etnik kimliğinin belirleyicisi olduğunu iddia eder, üstün olduğu savı ile kendisini uçurumun dibine atar, uçurumun dibinde bağırtır durdurur. Herkesin kanı kırmızıdır, sarı olanına rastlayan olmadı şimdiye kadar.
 

“Ey insanlar! Muhakkak ki biz, sizi bir erkekle bir dişiden yarattık. Ve sizi millet millet, kabile kabile yaptık ki, tanışıp kaynaşasınız. Allah katında en şerefliniz Ondan en çok korkanınızdır.”
(Hucurat suresi, 13)
“Ey iman edenler, babalarınızı ve kardeşlerinizi eğer küfrü imana tercih etmişlerse dost edinmeyin! Sizden kim onları dost edinirse işte onlar, zalimlerin ta kendisidir.”
(Tevbe suresi, 23)

Hayatın kalbine yapılan yolculukta yol ayrımına uçuruma düşmektir, ırkçılık. Üstün olduğu savı ile yanlışın kör kuyusuna düşmektir. Irkçılıkta en çok zulme uğrayanlar zencilerdir. Yüce Allah’ın rengini değişik yaratmaları onları köle yapmış asırlar boyu değersiz bir insan gözü ile bakılmasına sebebiyet vermiştir, anlayış izandan yoksun –şimdinin medeniyet diye bize edepsiz yaşantısı değersiz aklı ile ders vermeye akıl vermeye çalışan- Avrupalılar tarafından… Yıllardır aynı hataları işleyen yolunu yönünü bilmez zalim canavar Avrupalı kalkmış Medeniyet dersi veriyor utanmadan edepsizliği ile. Yıllardır kendinizi üstün görerek Afrika da ve ayrıca da zencilere yapmadığını bırakmayan canavar ruhlu insanlar, sömürmediğiniz ülkemi kaldı edepsiz utanmaz reziller, şimdi kalkmış bizlere medeniyet dersi vermeye kalkışıyor…

İslamiyet pınar, ırkçılık çamurda çirkefe batmaktır. İslamiyet nurdur, ırkçılık karanlık yoldur. Irkçılık bir yerde tıkanarak kalmak adım atamamak, yüreğin sesini değil Şeytanın sesine kulak vermek, hayat denizinde sandal binmek gitmek yerine, sandalsız deniz üstünde yüzme iddiası ile denizde boğulmaktır. Gülü görmek yerine gülün dikenine takılarak kalmak, yaşamın sonsuz fırsatlarından yararlanmadan sadece kendisini düşünen akılsızların ömrü heba etmesidir. Rabbim İslam’ın kavimleri toplumları kardeş yaptığı bilinci ile hareket eden Kullarından eylesin bizi. Selam ve dua ile.

Mehmet Aluç (Kul Mehmet)


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ