İslam Alimi

İslam’ın Pınarı Nur Suyu Nur Kur’an İle Paklanarak Yıkanmak…

Mehmet Aluç

1962 Malatya doğumluyum,evli ve 4 çocuk babasıyım Ankara da ikamet ediyorum,Kamuda emekliyim,şiir,öykü,denemeler yazıyorum...
İslam’ın Pınarı Nur Suyu Nur Kur’an İle Paklanarak Yıkanmak…
             
   Hazreti Mevlana bir gün birini üzüntülü görür ve der ki: “Bütün gönül darlığı, bu âleme gönül bağlamaktan gelir. Gönül kuşu her dala yuva yapacak olsa, yuva yapacak yer kalmaz. Gönlü öyle bir yere bağlayacaksın ki, binlerce kıyamet kopsa sana yalnızlık derdi çökmesin… Sen Onunla olunca, O seninle olmaz mı?”
  
   Gönül dostu Mevlana ne güzel demiş, hayatın ömrün kısaca özeti, gönlünü Âlemlerin Rabbi olan Allah C.C. bağlayacaksın, gönlündeki tüm dünyalık olan ne varsa azaltmayla bırakacaksın gerçi beşeriz hepsini bırakmak zor olsa da bu gaye içinde olmak gerekir. İslam hayatımızın her alanında belirleyici olması gerekirken, toplumsal hafızalarımızın zarar uğramasına izin verirken, Nur İslam bireysel olan ilişkilerimizde nedense belirleyici olmuyor.
 
Kendilerine apaçık deliller geldikten sonra parçalanıp ayrılığa düşenler gibi olmayın. İşte onlar için büyük bir azap vardır. (Âl-i İmrân Suresi, 105)
 
Allah’a ve Resul’üne itaat edin ve birbirinizle çekişmeyin. Sonra gevşersiniz ve gücünüz, devletiniz elden gider. Sabırlı olun. Çünkü Allah sabredenlerle beraberdir. (Enfâl Suresi, 46)
 
“Kim dünyada bir müminin ayıbını örterse, kıyamet günü Allah da onun ayıbını örter.”
(Ukbe r.a. Kütüb-i Sitte, 1.cilt, sf. 368)
“Kardeşini güler yüzle karşılaman, kendi kovandan kardeşinin kabına su vermen de birer maruftur.”  (Tirmizi, Hz. Cabir’den rivayet etti, Kütüb-i Sitte2. Cilt)
 
Mü’minler birbirlerini sevmekte, birbirlerine acımakta ve birbirlerini korumakta bir vücuda benzerler. Vücudun bir uzvu hasta olduğu zaman, diğer uzuvlar da bu sebeple uykusuzluğa ve ateşli hastalığa tutulurlar.
(Buharî, Edeb 27; Müslim, Birr 66)
 
“Birbirinize sırt çevirmeyiniz. Birbirinize kin tutmayınız. Birbirinizi kıskanmayınız. Birbirinizle dostluğunuzu kesmeyiniz. Ey Allah’ın kulları kardeş olunuz.”
(Müslim İhya’u Ulum’id-Din Huccetü’l-İslam, İmam Gazali, cilt. 2, s.407)
 
“Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: “Musâfaha edin ki (el sıkışın ki), kalplerdeki kin gitsin, hediyeleşin ki birbirinize sevgi doğsun ve aradaki düşmanlık bitsin.”
(Muvatta, Hüsnü’l-Hulk 16, (2, 908))
 
“Allah Katında en sevimliniz dostluk kuran ve kendisiyle dostluk kurulanlarınızdır. Allah nezdinde en sevimsiziniz de arkadaşların arasını açanlardır.”
(İhya’u Ulum’id-Din Huccetü’l-İslam, İmam Gazali, cilt. 2, s.365)
 
   Birbirimize sırtımızı dönerek aramızda sanki bölüşemeyecek neyimiz varmış gibi-Dünyanın olan ve dünyada kalan mallar için- kavga çekişme içindeyiz. Bırakalım bu çekişmeyi bu dünya malları bizi ahirete nasıl götürür Allah C.C. karşısına nasıl nuru ile götürür ve Nurdan Nur Peygamberi nasıl bizi nuruyla karşılayan ederiz onun peşine düşelim, istişare edelim beyinlerimizi bu uğurda çatlatalım yoralım…
 
Müminler ancak kardeştirler,”[Hucurat 49/10]
 
“Hepiniz birden Allah’ın ipine (İslâm’a) sarılın, asla ayrılmayın, bölünüp parçalanmayın[Âl-i İmrân, 3/103]
 
  Bunca Batılaşma bize ve batıya bir fayda getirmez iken, hala dünya kan gölüne dönmüş ise hafızalarımızı silerek yeniden Nur Kur’an Nur Sünnet ile yeniden tazelemeliyiz. Yoksa İslam dini belirleyici olmaz ise, hem dünyamızı hem de ahiretimizi kaybedeceğiz. Toplumu toparlayan birleştiren tem sistem kaynak pınar İslam’dır, bundan başkasını aramak ise boşa çaba ve zaman kaybı zulümdür. Bireysel ilişkilerimizi toptan silerek İslam’ın pınarı olan Nur suyu Nur Kur’an ile yeniden yıkayarak paklanmalıyız, yoksa bu kokuşmuşluk ile kimsenin yanına yaklaşmamızda mümkün olmayacaktır. Bu uğurda çalışanlar olmamız dileğimle. Selam ve dua muhabbetimle kardeşlerim.
 
Mehmet Aluç-Kul Mehmet

Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ