AileKadın

İslamda Hayırlı Kadın Nasıl Olur?

Hocam İslam Dinine göre kadınların hayırlısı kimdir, nasıl olunur bu konuda ayet ve hadislerlerden yola çıkarak bilgi verir misiniz? Mümkünse sizden özet bir bilgi istiyorum.

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, yüce İslam Dinine göre kadınların hayırlısı Allah’u Teâlâ’ya yapması gereken ibadetini aksatmadan yapan, nikahlı olduğu eşine İslam dini çerçevesinde itaatte kusur etmeyerek isteklerini yerine getiren ve eşinin evine getirmiş olduğu kazancını saçıp savurmayan israf etmeyen, dünyaya getirdiği çocuklarını İslam dininin verdiği terbiye, edep üzerinde yetiştiren, iffet ve haya sahibi olan bir hanımdır. Zira İslam dininde kadın çok önemlidir zira aileyi tamamlayan ve ailenin devamını sağlayandır.

Bir ailede kadın ne kadar hayırlı olursa şüphesiz o ailede o kadar hayırlı olacaktır. Bu nedenle İslam dininde hayırlı kadın hayırlı kadın olmakla sadece kendine değil ailesine ve toplumu oluşturan aile olduğu için bütün topluma hayırlı olmaktadır. Bu nedenle hayırlı bir kadının sevabı bu orada çok büyüktür. Bu konuda Peyamber Efendimizin bir hadis i şerifi şöyledir:

Peygamber Efendimize “Ey Allahın Resulü kadının hayırlı olanı hangisidir?” diye sorulduğunda. Peygamber Efendimiz buyurdular ki: 

“Eşi (Kocası yüzüne) baksa onu memnun eden, bir şey emretse istese itaat eden dinleyen, nefsinde ve malında, hoşlanmayacağı bir işte, kocasına muhalefet zıtlık etmeyen kadındır.”

Bir kadın eşine ne kadar hayırlı ise şüphe yok ki bu oranda hayırlıdır. Zira bir kadına en yakını eşidir ve yakınında ki eşine çocuklarına hayırlı olmayan bir kadının hayırlı olduğunu düşünmek yanlış olacaktır. Tabi ki bu ölçü sadece kadınlar için değil erkekler içinde geçerlidir. Bu konunun altını çizmektede fayda vardır. Bu açıdan baktığımız taktirde bir kadın İslam dini açısından hayırlı olup olmadığını eşinden yola çıkarak anlaya bilir. Eğer eşi gerçekten kötü biri ise kadın hayırlı olsada eşi memnun olmaya bilir. Bu durumda ise zikrettiğimiz hadisi şerifi düşünmeliyiz. Bir kadın eşi iyi bir insan olmasada eğer eşine itiat ediyor, namusunu muhafaza ediyor ve eşinin, çocuklarının hakkını gözetiyor ise bu kadın eşi ondan memnun olmasa dahi hayırlı bir kadındır.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu