Aile

İslamda Akraba Evliliğinin Sakıncası Var mıdır?

Hocam Akraba Evliliğinin Dinimizdeki Yeri Nedir Bu Konuda Bilgi Verir misiniz?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Büyük Kitabımız Kur’ân-ı Kerim yakınlık nedeniyle evlenilmesi haram olan hanımları şöyle açıklamıştır. Evlenilmesi haram olan hanımlar kız kardeş, hala, teyze gibi çok yakın olan akrabalardır. Bunlar dışında kalan amca, dayı, hala ve teyzekızlarıyla evlenmeye izin vermiştir. Peygamber Efendimiz de bu izni kendisi ve yakınları üzerinde de kullanmıştır. Bilindiği üzere, Peygamberimizin hanımlarından Zeynep binti Cahş, halasının kızıydı ve de kendi kızı Hazreti Fâtıma’yı amcası oğlu Hazreti Ali’ye nikahlamıştı.

Yine bu hususta, “Yabancılarla evlenin, yakınlarınızla evlenmeyin” mealindeki bir hadis de vardır. Bu meselede ehemmiyetli şöyle ki zamanla eşler arasında bir geçimsizlik olduğu takdirde, akrabalar arasında devam etmesi gereken manevî bağların zayıflamaya yüz tutmasıdır. Hadis imamlarından Deylemî’nin bir rivayetinde, akraba ile evliliğin sıla-i rahim Bağlarının kopmasına sebep olacağı bildirilmektedir.

Tüm evliliklerde olduğu gibi bilhassa akraba ile yapılan evlilikte kan uyuşmazlığının tespit edilmesinin bu evlilikten olacak çocuğun sağlığı açısından tedbir olarak düşünülmesinde büyük fayda vardır. Bunu söylememizdeki neden çocukta görülebilecek sakatlık ve benzeri hususlar, yabancı kadınla olan evliliğe oranla akraba evliliklerinde belli bir ölçüde daha fazla görülmesidir. Evvel de de söylediğimiz gibi yakın akraba ile evlilikte dinî yönden hiç bir yasaklama yoktur. Eğer olsaydı efendimiz böyle bir şeyi ne kendisi yapar ne de ailesine yaptırırdı.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu