SorularınızYazarlar

İslam’a göre büyü yapan ve yaptıranın, günahı nedir?

büyüden-korunmaBüyü denilen yalan uydurularak bu kitlenin bilmediği yöntemlerle olağanüstü güce bilgiye sahip olduğuizlenimini vererek kandırarak insanları etkileyip çıkar sağlamaya yönelik söz ve davranışları ile kandırması yalan ile para kazanmasıdır. Bu iş kandırma ve yalan dolana girdiği büyü yoluyla hiçbir sonuç alınmadığını bilerek, sonuç alınacağı iddiası ile uğraşmasıdır. Yüce Allah bunu yapanın kesinlikle sonucuna ulaşamayacağını söylüyor. Allah Teâlâ şöyle buyurmuştur:

“Büyücü nerede olursa olsun hedefine ulaşamaz.” (Tâhâ, 20/69)

Büyü yapan o cahil dinle alakası olmayan davranışı ile sanki çok çok insanüstü güçlere sahip olduğu göstererek hatta gurur duyarak, şeytanın elini tutarak(Hâşâ) kendini tanrılaştırır. Bu konuda ise Gül kokan nur Peygamberimiz şöyle demiştir:

“Kim büyü yaparsa şirke düşer.”(Nesâî, Tahrîm, 19)

Gelecekten haber verdiğini söyleyen zavallı aciz şeytanın uşağı olan kişiler de vardır. Peygamberimiz bu konuda da şöyle demiştir ki:

“Gelecekten haber veren kişiye giderek bir şey soran ve söylediğini doğru sayan kişinin kırk gün namazı kabul edilmez.”(Müslim, Selâm, 125, (2230))

Aman Allah’ım sen bizi bu hareketlerden koru Ya Rabbim. Fal olsun kendini(Hâşâ)Yüce Allah yerine koyarak sanki geleceği bilirmiş gibi(Geleceği sadece Yüce Allah bilir) günah işleyerek Fal bakması fal baktıranın günah olduğu bir gerçektir. Hatta buna giden ve ona inana Nur Peygambere indirileni inkâr etmiş gibi günaha girmiş olur, Rabbim bizleri korusun.

Allah inancı Müslüman’a göredir. Bundan gayrisi şeytana aittir ve kulu sancılı olarak cehenneme sürükler. Bunun hesabı çetin, verilen nimetlere de nankörlüktür. Aman ha dikkat edelim. Bir şey ifade etmeyen kelimeler ve sözler ile kendi dünyamızı ve ahiretimizi karartmayalım. Her şeyin doğrusunun Yüce Allah bilir. Selam ve dua ile kardeşlerim.

Mehmet Aluç

Mehmet Aluç

1962 Malatya doğumluyum,evli ve 4 çocuk babasıyım Ankara da ikamet ediyorum,Kamuda emekliyim,şiir,öykü,denemeler yazıyorum...

Sorular & Yorumlar

 1. Selamın aleyküm hocam bana büyü yapmışlar eve bağlamak için ne yapmalıyım yerlere şeker dökmüşler

 2. Hocam iyi günler bana biri büyü yaptı bir doktor bir hoca üç yıldan belli yatağa düştüm felç ve yoğun bakimdanda yatma itimalilim yüksek ayrica sevdiğim kişiyle nişanlısıyim hocam bana bir hal oldu hocalar büyü diyo süpenldigim birde var beni istiyordu zorla tecavüz fln afedersiniz de bende ailme dedim oda ille inikmami alrim diyip beni tedhti etti hocam çok kötüyüm nişanlım dünyam karadı ölü can verir gibi bir hal oldu başladı kurtulum ne yapmlyim???

 3. Mehmet Aluç bey, size muskayla ilgili soru sorulmuş fakat caiz olmadığını söylemişsiniz. Neye dayanarak caiz değildir dediniz bilmiyorum. Ama şunu söyliyim, ebu Dücane’ye musallat olan cinleri peygamber efendimize giderek derdini anlatmış. Peygamber efendimiz de onlara bir mektup yazıp ebu Dücane’ye bunu katlayıp yastığının altına koy demiştir.ve bu sayede kurtulmuştur. Akabinde durumu peygamber efebdimize anlattığında tamam şimdi kaldırabilirsin demiştir. Şimdş soruyorum size şayet muska caiz olmasaydı peygamber efendimiz islama uymayan ters düşen böyle birşey yaparmıydı.(büyü için yapılan muskalar var onları bununla karıştırmayın,caiz olmayan haram olan onlardır.)

  1. Her türlü Muska yapmak caiz değildir Derya kardeşim,çocuğun yatağının altına koymakta caiz değildir.

   Ukbe bin Amir el-Cuheni (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

   Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’e on kişilik bir topluluk (heyet) geldi. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) dokuzu ile beyatleşti ve birinden el çekti!!!

   Dediler ki:

   −Ya Rasulallah! Dokuzu ile beyatleştin, bunu neden terk ettin!?

   Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:

   −“Şüphesiz ki onun üzerinde temime (muska) vardır!”

   Sonra Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) onu eliyle kopardı ve onunla da beyat etti ve şöyle buyurdu:

   −“Kim, temime (muska) takarsa, kuşkusuz ki Allah’a şirk koşmuştur!”

   Ahmed bin Hanbel Müsned 17427, Albânî Silsiletu’l-Ehadisi’s-Sahiha 1/492

   Uykuda Korkan çocuk için yapılması gereken:

   Abdullah bin(r.anh)’dan rivayete göre, Resulullah (s.a.v) Efendimiz uykuda korkanlar için şu duayı okumalarını tavsiye buyurmuşlardır.

   “(Euzü bikelimatillahit-tammeti min gadabihi ve ikabihi ve şerri ibadihi min
   hemazatiş-şeyatini ve en yahdurûn)”

   Anlamı:

   “gazabından, ikabından, kullarının şerrinden, şeytanların vesveselerinden ve onların
   yanımda hazır bulunmalarından Allah-u Teâlâ’nın tam kelimelerine sığınırım.” (Ebu Davud)
   Yüce Rabbim şifasını versin kardeşim selam ve dua ile Allah’a emanet olun kardeşim.

 4. Selamünaleyküm hocam benim abim 32 yaşında çalışmıyor çalış kendini düzelt diyoruz kendine bir yuva kur zamanın geçti arkadaşlarının hepsi evlendi çoluk çocuğa karıştı dediğimiz zaman yalandan iş bakıyorum haber bekliyorum diyor.etrafımızdakiler muska yapın düzelir diyorlar ama ben muskadan yana değilim onlarda diyor iyi bir niyet için bu muska günahı yok hocam ben size sormak istiyorum günahı varmı?

  1. Kardeşim hülya bununla İlgili hadis rivayeti şöyledir: “(İçerisinde sihre ya da küfre ihtimali bulunan anlaşılmaz sözleri) okuyarak (hasta) tedavi etmek, muska takmak ve sevgi ilacı yapmak şirktir.” (Ebu Davud, Tıb, 17)

   Kardeşinize çalışmakla ilgili ayet ve hadisleri söyleyerek onu ikna edebilirsiniz,çalışmanın sevabını cennetteki karşılığın dan bahs edebilirsiniz kardeşim.Siz onun için Kur’an’ın kalbi olan Yasin’i şerif okuyabilirsiniz-Arapça bilmiyorsanız Türkçe okunuşu ile okuyun kardeşim.

   Ancak tedavi maksadıyla bunlardan başka şeyleri okumak, özellikle içlerinde manası anlaşılmaz kelimeler bulunan sözleri okumak haramdır. Çünkü bu sözlerin sihir için kullanılan sözler olması ihtimali bulunduğu gibi onların bir takım putların veya şeytanların ismi ya da küfür ifade eden sözler olması ihtimali de vardır.Muska takmak da böyledir, içerisinde söylenmesi küfrü gerektiren sözler bulunan bir muskayı yazmak veya takmak haram olduğu gibi, tesirini Allah’tan değil de bizzat muskadan bekleyerek bunu takmak da haramdır.
   Muskacılığın bir meslek haline gelmemesi, dinin ve dinî duyguların hasis menfaatlere âlet edilmemesi bakımından dikkatli olunması gerekir.Selam ve dua ile kardeşim,Allah’a emanet olun kardeşim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu