Sorularınız

İslam ve Tıp (Bilim) – Peygamberimizin Mikroplardan Haberi Var mıydı?

İslam dini, Tıp ve bilime önem vermiş midir diye bir soru sormadım. Elleri yıkamak neden farz değil diye de bir soru sormadım… Sorduğum soru çok açık ve netti. Peygamberimizin mikroplardan (bakteri,virüs, parazit) haberi var mıydı? Evet vardı yada hayır yoktu, yada bu konuyla ilgili elimizde yeterli veri yok diyebilirsiniz. Necaset çok genel bir tanım. Sperm, idrar, kan..v.s necasete göre temizlenmeli ama bu sıvılar sterildir, mikrop barındırmaz. Abdest alırken ellerin yıkanması tuvalet temizliği için yeterli olmaz. Bir kişi büyük tuvaletini yapıp poposunu temizledikden sonra sade suyla abdest alıp namaz kılıp gündelik işlerine devam edebilir mi?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, daha önce ki cevabımızda şunu ifade etmeye çalıştık İslam dini necaset kavramı ile mikropları da içerisine alan bir kavramdır. Sizin merakınız Peygamber Efendimiz mikroplardan özellikle bahsetmişmidir ise bunun cevabı bahsetmemiştir. Ancak haberi yoktu veya vardı demek yerinde bir söyle olmayacaktır. Zira İslam kuralları ve Peygamber Efendimizin hayatı mikrobun dahi ötesinden haberi olduğunu göstermektedir. Örnek bir hadis i şerif şu şekildedir:

“Sizden birinizin (yemek) kabına sinek düşecek olursa, onu iyice batırın. Zira onun bir kanadında hastalık, diğerinde şifa vardır. O, içerisinde hastalık olan kanadıyla korunur.” (Ebû Dâvud, Et’ime 49, Buhârî, Tıbb 58, Bed’ü’l-Halk 14; İbnu Mâce, Tıb 31, Nesâî, Fera’ 11)

Bu hadis i şeriften anlıyoruz ki Peygamber Efendimiz mikroplardan haberdardı. Ancak mikroplardan bahsetmemiştir. Bunun nedeni bulunduğu toplumun dili ile konuştuğu veya bu tür konular onu Peygamber  vasfından bilim adamı vasfına götüreceği gibi çeşitli bir neden olabilir. Bu konuda net bir şey söylemek mümkün değil.

Abdest alırken ellerin yıkanması tuvalet temizliği için yeterli olmaz demişsiniz. Ancak şunu bilmelisiniz ki İslam dininde insanın örneğin büyük abdestini yaptıktan sonra elleri ile kendisinde ki necaseti temizlemesi uygun değildir. Hatta bu temizliği yaparken nelerin kullanılması veya kullanılmaması gerektiği konusunda ilmihal kitaplarında bir bölüm vardır. O zamanlar günümüzde ki gibi tuvalet kağıdı olmadığında taş ve benzeri şeyler kullanılmaktaydı. Sizi yüce Mevla’mıza emanet ediyoruz. Bu cevabımızda sizi tatmin etmezse lütfen sorularınızı tekrar iletiniz.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu