Fıkıh

İslam Hukukunda Telif Hakkı İhlali Günah mıdır?

Günümüzde özelikle İnternet ortamında pek çok ihlal yapılmaktadır. Peki, İslam hukukunda Telif Hakkı ihlali günah mıdır? Şimdi bu konudaki soruya ve cevaba yer verelim.

Soru: Telif Hakkı İhlali Günah mıdır?

Benim sorum youtube olur veya farklı bir video şirketi olur bu firmalar telif hakkını korumak için ses fotoğraf ve video gibi kullanılabilinecek metaryellere kod veriyor. Mesela bir su altına dalış videosunun kodu 1234 olsun bu video normalde telif hakkına tabidir. Ama bazı uyanıklar kendi videolarının daha iyi olması için bu video üzerinde oynama yapıyor çözünürlüğünü arttırıyolar. Farklı efektler uyguluyor ve bu kodu 1234 ken 1423 yapıyor sistem o videoyu bulamıyor böyle olunca telif yiyemiyor. Böylece sistemde gözükmüyor bu gibi uygulamalara dinimiz ne diyor. Selam ve dua ile.

Cevap: İslam Hukukunda Telif Hakkı İhlali Günah mıdır?

Değerli ziyaretçimiz, bu bahsettiğiniz konu tamamen kul hakkı konusuna girmektedir. Bu gibi durumlar için hırsızlıkta söz konusudur. Peygamberimiz hadisi şerifte şöyle buyurmuştur.

Kim bir karış (bile olsa) toprak çalarsa, kıyamet günü o yer, yedi kat halinde onun boynuna dolanır.

(Tirmizî, Diyât, 21)

Telif hakkı aslında sahibinin malı sayılmaktadır. Dolayısı ile dinimizde başka birinin malını ondan habersiz kullanmak caiz değildir. Nasıl ki haber vermeden birinin arabasını alıp üzerinde değişiklik yaparak kullanmak caiz değildir. Bunun gibi sorunuzda yer verdiğiniz örnekte caiz değildir. Tabi ki telif hakkında resmiyet önemlidir. İmkan olduğu taktirde kendimize ait telif içeren şeyleri resmen tasdik ettirmemiz en doğrusu olacaktır. Ancak bir Müslüman gördüğü şeyin bir sahibi olduğunu biliyor veya tahmin dahi ediyorsa o şeyi kullanması veya faydalanması caiz değildir.

Dinimizde başka birinin hakkında kötü düşünmek bile yanlıştır. Bu nedenle insanların haklarına saygı duymalı ve haklarını onlardan habersiz kullanmamalıyız.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu