Akaid

İslam Dinini Sorguluyorum Kafir Olur muyum?

Merhaba hocam ben 7. sınıfa gidiyorum sınıfımda da birkaç ateist arkadaşım var onları Müslüman yapmak isterken aklıma soru takıldı ve düşündüm. İlk başta evrenin bir yaratıcısı olduğunu güneş ile dünya arasındaki mesafeden sonra bu planlanmış düzen vb. daha birçok kanıt var. Sonra bu yaratıcının ALLAH olduğunu gönderdiği peygamberlerin yaşadığı mucizelerden, Kuran’ın her şeyi daha önceden bildiğinden anlıyorum. Ben Allah’a gönderdiği kitaplara peygamberlere inanıyorum fakat kafam çok karışık ayrıca doğru yolu bulmak için sorguluyorum. İnternetten kanıtlar araştırıyorum mesela Kuran ı Allah’ın gönderdiğine dair kanıtlar gibi bu beni kafir yapar mı?

Değerli ziyaretçimiz, öncelikle şunu bilmelisiniz ki yaşınız henüz çok küçük ve öğrenmeniz gereken pek çok konu bulunmaktadır. Size öncelikli tavsiyemiz ben ateistim diyen kimselerden uzak durun. Bu kişiler sınıf arkadaşınız olabilir. Düşmanlık yapmamalısınız ancak dostlukta yapmamalısınız. Yüce Mevla’mız Kafirun Suresinde şöyle buyurmuştur.

1- De ki: Ey kâfirler
2- Tapmam o taptıklarınıza!
3- Siz de benim kulluk ettiğime tapanlardan değilsiniz.
4- Hem ben tapıcı değilim sizin taptıklarınıza.
5- hem de siz, benim kulluk ettiğime tapıcılardan değilsiniz.
6- Size dininiz, bana dinim (sizin dininiz size, benim dinim bana)!

Dolayısı ile sizde bu kimselere siz inanmak istediğinize inanın ben Müslümanım demelisiniz. Bununla birlikte tabi ki araştırmalar yapmalı ve dininizi daha iyi öğrenmelisiniz. Zira İslam dininde soru ilmin anahtarıdır. Ancak Ataistler gibi kendini akıl sahibi sanan insanlar pek çok şeyi bildiklerini zannederler ve ince konuları ezberleyerek insanları akıllarını karıştıracak konularda sıkıştırırlar. Bu nedenle bu kimselerden uzak durulmalı ve bir yandan samimiyet ile İslam dinini en iyi şekilde öğrenmeye çalışılmalıdır.

Sorunuzun kafir olur muyum bölümüne gelince ise şunları söyleyebiliriz. Henüz ilim konusunda olğunluğa erişmeden kafanıza takılan konularda sadece İnternet araştırarak cevaplar bulmaya çalışırsanız bir noktada yanlış sonuçlara varabilir ve aklınızı çıkmaz sokaklara sokarak bazen farkında dahi olmadan kafirlik yolunda ilerleye bilirsiniz. Böyle bir duruma düşmemek için çokça araştırmalı okumalı ancak kafanızı karıştıran konuları kendiniz çözmeye çalışmamalısınız. Bu tür soruları dini bilgilere sahip insanlara sormalısınız.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu