Sorularınız

İslam Dininde Ümitli Olmak Hakkında Sorularım Var

Merhaba, Ben çok fazla ümitli olmanın günah olup olmadığını merak ediyorum. Şöyle ki başıma gelen her kötü şeyde Allah’ ın bir mucize gösterip beni o dertten kurtaracağına inanıyorum her şeye kadir olduğu için…Etrafımdaki insanlar sürekli yanlış düşündüğümü söylüyorlar yani beni haklı çıkaran bir durumda olmuş değil şu zamana kadar ancak bir türlü ümit etmekten vazgeçemiyorum. Her seferinde hayal kırıklığı yaşıyorum. Acaba şeytan beni yine olmadı istediğim şey dedirtmek için bu ümitleri vesvese ile veriyor olabilir mi yoksa ümidi kesmemek doğru mu ? Cevabınız için şimdiden Allah razı olsun…

İslam dininde ümitli olmak hakkında sorularım var sorusunun cevabı: Değerli ziyaretçimiz, yüce Mevla’mızdan fazla ümitli olmanın günah olduğu bir yana ümitsiz olmak çok büyük bir günahtır. Ümitsizlik insanın imanını dahi tehlikeye sokabilecek bir durumdur. Çevrenizde ki insanların hangi İslam inancına göre sizin fazla ümitli olmanızı eleştirdiğini açıkcası anlamakta güçlük çekiyoruz. Zira bakın ayeti kerimede Meleklerin diliyle yüce Mevla’mız ne buyuruyor:

 – Melekler: “Seni gerçekle müjdeliyoruz. Sakın Allah’ın rahmetinden ümidini kesenlerden olma!” dediler.(15.55)

Ayeti kerimeden de anlaşıldığı üzere Yüce Allah’tan (c.c) ümit kesmek ciddi bir inançsızlık sorunudur.

Ümit Beslemek ve Hayal Kırıklığına Uğramak

Ümit besleyen bir kimse kimi zaman hatta çoğu zaman hayal kırıklığına uğrayabilir. Fakat her işin hikmetini bilen yüce Mevla’mızdır. Örneğin bir işin olmasını istersiniz ve bu işi çok istediğinizden bu işin olması için dualar edebilir ve Rahman olan Mevla’nıza fazlasıyla bu işin olması için ümit bağlayabilirsiniz. Bu çok güzel bir durumdur. Fakat eğer bu iş sizin için hayırlı değilse ve bunu bilen yüce Mevla’mız bu ümidinizin karşılığını size nasip etmediği taktirde ümitsizliğe düşmeniz yanlış olacaktır. Zira yüce Mevla’mız çok sevdiği kullarının her isteğini bu dünyada vermemektedir. Zira kulu için en hayırlı olanı bilen yalnızca yüce Mevla’mızdır. Bu konular ile birlikte yüce Mevla’mız nefsinin istekleri ile israfta bulunan günahkar kullarına dahi ümit kesmemeyi şu ayeti kerimede önemle öğütlemektedir:

 –  “Ey haddi aşarak nefislerine karşı israf etmiş olan kullarım! Allah’ın rahmetinden ümid kesmeyin. Çünkü Allah, bütün günahları bağışlar. Şüphesiz ki O, çok bağışlayıcıdır, çok merhamet edicidir.”(39.53)

Böylesi kulların ümitsizliğe düşmesi dahi çok büyük yanlış bir durumken sizin gibi her şeyi için ümidini Yüce Mevla’sına bağlayan bir Müslümanın ümitsizliğe düşmesinin ne kadar kötü olacağına sizde karar verebilirsiniz. Bu nedenle doğru yolda olduğunuzu ve yüce Mevla’mıza ümit bağlamak kadar güzel bir şeyin olmadığı bilmelisiniz.

Şeytan Ümitli Olmamızı Kullanabilir mi?

Evet, şeytan imanlı bir kimsenin ümitli olmasını kullanarak insanın imanını zedelemeye çalışmaktadır. Yüce Mevla’mız kulunun ümit ettiği şeyi kulu için hayırsız olduğu taktirde vermemektedir. Şeytan ise bu konuya kulun yanlış açıdan bakması için elinden geleni yapmaktadır. Örneğin şöyle vesvese yapmaktadır: Sen iman ettin ve Yüce Rabbinden ümit ediyorsun ve her seferinde istediğin olmuyor. Çünkü sen yanlış yoldasın bu kadar ümitli olman yanlış gibi vesveseler ile kulun aklını ve imanını karıştırmaya çalışmaktadır. Bu nedenle siz bu konunun bilincinde olması ve şöyle demelisiniz. Ben her şeye gücü yeten ve beni çok seven Mevla’ma dua ettim ve yalnızca ondan ümit ediyorum. Fakat ümidimin karşılığını alamadım. Şüphe yok ki her işte bir hayır olduğu gibi bu iştede bir hayır vardır ve yüce Mevla’m hakkımda hayırlı olanı bana nasip edecektir. Zira beni çok sevdiğinden benim isteğimde olsa benim için hayırsız olanı bana nasip etmemektedir. Size ümit yolundan ayrılmamanızı tavsiye ediyoruz, yüce Mevla’mız hayırlı ümitlerinizin karşılığını nasip eylesin.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu