Ahlak

İslam Dininde Güvenilir Biri Olmanın Önemi

Yüce dinimiz İslam dininde güvenilir biri olmak çok önemlidir. Güvenilir olmak bir Müslümanın en büyük vasıflarından biridir ve olmalıdır.

Müslüman Güvenilir Olmalıdır

Doğru insan olma ve bununla beraber güvenilir olabilme hususun da insanlara çok büyük sorumluluklar düşmektedir. İnsanlar, karşısında ki konuştuğu kişiye güvenmek istemektedir. Bunun için de insanlarla arasındaki bağı doğru kurmalıdır. Yusuf suresin de geçen bir ayette “ size rabbimin risaletini tebliğ ediyorum. Ben sizin için güvenilir bir öğütçüyüm” buyurmaktadır. Ayetinde geçen sözler, güvenilir olmanın insanlara gönderilen elçiler tarafından da söylendiğini ve öneminin şiddetini anlamaktayız.

Peygamber efendimizin de , güven konusunda asla taviz vermemiştir. İnsanların güvenilir kişiler olmaları gerektiğini belirttiği bilinmektedir. Güvenilir olma ve yalan söylemeyerek insanlarla iyi bir iletişim kurma Allah katında oldukça önem taşımaktadır.

Yüce Mevla’mız Bizlere Güvenilir Olmayı Emrediyor

Nisa suresinde geçen bir ayette de “ Allah size, emanetleri mutlaka ehline vermenizi ve insanlar arasında hükmettiğiniz adaletle hükmetmenizi emrediyor. Dorusu Allah, bununla size ne güzel öğüt veriyor ! Şüphesiz ki Allah hakkıyla işitendir, hakkıyla görendir.”

Bu ayetlere baktığımız zaman insanların güven konusunda oldukça dikkatli olmaları emrediliyor. Kendi aralarında geçen olaylara yalan karıştırmayarak güvenli bir şekilde davranmaları emrediliyor. Güvenilir insan elinden, dilinden güvenilir olan kimsedir.

Doğru yoldan ayrılarak kendinizi yanlış yollara atar ve güvenilir olmayan insanlarla beraber aynı yerlerde bulunmamalısınız. Hem kendinize yazık etmiş olursunuz, hem de Allah yolundan ayrılarak güvenilir olmayan yollara girersiniz. İslam dininde doğruluk ve güvenilir biri olarak sözünüze ve davranışlarınıza insanların güvendiği biri olma geçer. Kuran da geçen ayet ve hadislerde de güvenilir olma konusuna açıklık getirilmiştir. İnsanların kendilerini asla bozmamaları ve herkes tarafından sözlerine, davranışlarına güvenilir olma konularına açıklık getirilmelidir.

İslam Dininde Yalana Yer Yoktur

İslam da yalan sözlere, gıybet yapmaya ve uygunsuz davranışlara yer yoktur. Güvenilir olarak insanların size karşı her zaman güvenilir gözlerle bakmalarını sağlayarak, kendinizi de güvende hissedersiniz. Güvenilir kişi olmak sizi doğruya ve Allah katında sevaplara ulaştırır.

Eğer sözünüzde durmazsınız ve kendinize yakışmayan hareketler yaparak insanlar tarafından güvensiz ve boş biri olarak görülmeniz siz üzer. İslam da geçen güvenilir olma konularını bilmek hem fayda sağlar hem de sizi insanların gözünde güvenilir yapar…

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

  1. Hocam nişanlısından ayrılan kızla kimse evlenmek istemez diyorlar Allah nasip etmez mi?

    1. Konuya bu açıdan bakmak kesinlikle İslam dininde caiz değildir Zira nişanlılık süreci çiftlerin bir manada deneme sürecidir. nişanlı bir kimse nişanın bozmayı son çare olarak görülmelidir ancak evlilikte ciddi sıkıntılar yaşayacağını düşünüyorsa nişanlı olduğunu bozması Onun için en hayırlısı olacaktır.

  2. İyi günler hocam
    Ben evlenmek istiyorum nişanlıydım evlilik hayallerim başıma yıkıldı ayrıldık neden ben bunları yaşıyorum neden evlenip yuva kuramıyorum kimsede bir sorun çıkmazken neden benim başıma geldi? Ne yapmalı?

    1. Olanların sizin için aslında hayırlısı olduğunu bilmelisiniz. Eğer böle oluyorsa mutlaka bu sizin için daha hayırlıdır. Duayı elden bırakmayın ve her zaman hayırlı bir eş isteyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu