İslam Alimi

İslam Dininde Güvenilir Biri Olmak

Doğru insan olma ve bununla beraber güvenilir olabilme hususun da insanlara çok büyük sorumluluklar düşmektedir. İnsanlar, karşısında ki konuştuğu kişilere güvenmek ister ve bunun için de insanlarla arasındaki bağı doğru kurmalıdır. Yusuf suresin de geçen bir ayette “ size rabbimin risaletini tebliğ ediyorum. Ben sizin için güvenilir bir öğütçüyüm” ayetinde geçen sözler, güvenilir olmanın insanlara gönderilen elçiler tarafından da söylendiğini ve öneminin şiddetini anlamaktayız.

Peygamber efendimizin de , güven konusunda asla taviz vermediği ve insanların güvenilir kişiler olmaları gerektiğini belirttiği bilinmektedir. Güvenilir olma ve yalan söylemeyerek insanlarla iyi iletişimler kurma Allah katında oldukça fazla önem ve sevap taşımaktadır. Nisa suresinde geçen bir ayette de “ Allah size, emanetleri mutlaka ehline vermenizi ve insanlar arasında hükmettiğiniz adaletle hükmetmenizi emrediyor. Dorusu Allah, bununla size ne güzel öğüt veriyor ! Şüphesiz ki Allah hakkıyla işitendir, hakkıyla görendir.”

Bu ayetlere baktığımız zaman insanların güven konusunda oldukça dikkatli olmaları ve kendi aralarında geçen olaylara yalan karıştırmayarak güvenli bir şekilde davranmaları gerekmektedir. Güvenilir insan elinden, dilinden güvenilir olan kimsedir. Doğru yoldan ayrılarak kendinizi yanlış yollara atar ve güvenilir olmayan insanlarla beraber aynı yerlerde bulunursanız, hem kendinize yazık etmiş olursunuz hem de Allah yolundan ayrılarak güvenilir olmayan yollara girersiniz. İslam de doğruluk ve güvenilir biri olarak sözünüze ve davranışlarınıza insanların güvendiği biri olma geçer. Kuran da geçen ayet ve hadislerde de güvenilir olma konusuna açıklık getirilerek, insanların kendilerini asla bozmamaları ve herkes tarafından sözlerine, davranışlarına güvenilir olma konularına açıklık getirilmelidir.

İslam da yalan sözlere ve uygunsuz davranışlara yer yoktur ve güvenilir olarak insanların size karşı her zaman güvenilir gözlerle bakmalarını sağlayarak, kendinizi de güvende hissedersiniz. Güvenilir kişi olmak sizi doğruya ve Allah katında sevaplara ulaştırır. Eğer sözünüzde durmazsınız ve kendinize yakışmayan hareketler yaparak insanlar tarafından güvensiz ve boş biri olarak görülmeniz siz üzer. İslam da geçen güvenilir olma konularını bilmek hem fayda sağlar hem de sizi insanların gözünde güvenilir yapar…


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Zeynep dedi ki:

  Hocam nişanlısından ayrılan kızla kimse evlenmek istemez diyorlar Allah nasip etmez mi?

  1. islamalimi dedi ki:

   Konuya bu açıdan bakmak kesinlikle İslam dininde caiz değildir Zira nişanlılık süreci çiftlerin bir manada deneme sürecidir. nişanlı bir kimse nişanın bozmayı son çare olarak görülmelidir ancak evlilikte ciddi sıkıntılar yaşayacağını düşünüyorsa nişanlı olduğunu bozması Onun için en hayırlısı olacaktır.

 2. Zeyno dedi ki:

  İyi günler hocam
  Ben evlenmek istiyorum nişanlıydım evlilik hayallerim başıma yıkıldı ayrıldık neden ben bunları yaşıyorum neden evlenip yuva kuramıyorum kimsede bir sorun çıkmazken neden benim başıma geldi? Ne yapmalı?

  1. islamalimi dedi ki:

   Olanların sizin için aslında hayırlısı olduğunu bilmelisiniz. Eğer böle oluyorsa mutlaka bu sizin için daha hayırlıdır. Duayı elden bırakmayın ve her zaman hayırlı bir eş isteyin.

BİR YORUM YAZ