Aile

İslam Dininde Evliliğin Önemi Nedir?

Genç ve bekar biriyim, karşıma hayırlı bir kısmet çıkarsa evlenmeyi düşünüyorum. Hocam İslam dininde evliliğin önemi nedir bu konuda bilgi verir misiniz?

İslam Dininde Evliliğin Önemi Çok Büyüktür

Değerli Ziyaretçimiz, bu konuya ayetler ve hadislerle cevap vereceğiz İnşaallah. Evlilik kelimesinin karşılığı Arapçada zevciyettir. Zevciyet demek çift olmak demektir. Bu, Cenabı-ı Allah’ın koymuş olduğu bir kanundur. Evlilik, doğmak ve de çoğalmak için, hayatın devam edebilmesi çok önemlidir. Bu nedenle Cenab-ı Allah, (erkeğe ve dişiye) roller vermiştir. Ayeti kerimeler de şöyle buyruluyor: 

“İçinizden bekârları ve kölelerinizden, cariyelerinizden iyileri evlendirin. Eğer yoksul iseler, Allah lütfüyle onları zengin eder. Allah geniş ve lütuf sahibidir, her şeyi bilendir.”( Nur suresi 32. Ayet) 

“Ey insanlar! Sizi bir tek kişiden yaratan ve ondan eşini yaratıp ikisinden birçok erkekler ve kadınlar üreten Rabbinizden korkun ” (Nisa,4/1)

Efendimiz Hz Muhammed (sav) birçok hadis-i şeriflerinde insanları evlenmeye teşvik etmiştir. “Ey gençler, içinizden evlenmeye gücü yetenler evlensinler. Zira evlilik gözü haramdan, namusu pâyimal olmaktan kurtarır”. (Buhari, Nihah, 21)

Evliliğin Maddi ve Manevi Faydaları Vardır

Evliliğin, ruhi ve de bedeni yararları yanı sıra maddi olarak yararları da vardır. İlk geçen ayette görüldüğü gibi, Allahü Teala evlenenlere zenginlik vereceğini müjdeliyor. Enes b Malik’in rivayet ettiği hadiste Peygamberimiz (sav) şöyle buyurmuştur. “Bir kimse evlenince imanının yarısını elde etmiş olur Artık diğer yarısı için Allah’tan korksun”. (Aclûnî, Keşful-Hafa, Hadis no:2432 )

Evlilik aslında her insanın bir parçasıdır. Yüce Mevla’mız insanı bu ihtiyaç ile yaratmıştır. Şüphesiz bunun pek çok hikmeti vardır. Evliliğin varlığımızın bir parçası olduğunu ayeti kerime Yüce Mevla’mız şöyle ifade ediyor.

“Kaynaşmanız için size kendi (cinsi) nizden eşler yaratıp aranızda sevgi ve merhamet peyda etmesi de O’nun (varlığının) delillerindendir. Doğrusu bunda, iyi düşünen bir kavim için ibretler vardır”.

(Rum, 30/21)

Bu bilgiler ile birlikte evlilik insanı büyük günahlardan korumaktadır. Sadece bu neden dahi evliliğin öneminin ne kadar büyük olduğunu göstermektedir.

Evlilikle Gelen Sevgi Büyük Bir Lütuftur

Ayeti kerimeden anlaşılıyor ki eşler arasında olan sevgi ve merhamet, Allah’ın bir lütfüdür. Bu muhabbeti ve sevgiyi yüce Mevla’mız yaratıyor. Aralarındaki sevgiyi hiçbir menfaat gözetmeden yaşatan insanların, Allah’ın lütfü ile birbirlerine bağlandıklarını görmekteyiz.

Evlilik, aile hayatı insan ömründe yeni bir çağın başlaması demektir. Bu çağ tevazu, hoşgörü, nezaket, zarafet, efendilik çağıdır. Doğru bir evlilik gençleri hem maddi açıdan, hemde manevi olarak geliştirmektedir.

Evlilik Önemlidir, Peygamberimizin Sünnetidir

İslam dininde evlilik, kişinin kendine denk bir hayat arkadaşı bulmasıdır. Maddi ve manevi huzur mücadelesine girişmesi, fakat bu mücadelede her şeye rağmen mutluluğu yakalayabilmesidir. Bakın Peygamber Efendimiz (sav) evlilik hakkında ne buyuruyor. “Evlenmek benim sünnetimdir Sünnetimi tutmayan benden değildir. Evleniniz Ben sizin çokluğunuzla iftihar ederim ” (İbni Mâce, Nikâh 1 )

 Evlilik demek değerli ve kutsal bir yuva demektir. Bu değerli yuvanın herhangi bir arızadan bozukluktan kötü şekilde etkilenmemesi için daha başından mutlaka sağlam temellere dayanması gerekmektedir. Yüce Mevla’mız bütün gençlerimize hayırlı bir evlilik nasip eylesin. Evlilik için dua başlıklı konuda çeşitli dualara ulaşabilirsiniz.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu