İslam Alimi

İslam Dininde Evliliğin Önemi Nedir?

Hocam İslam dininde evliliğin önemi nedir bu konuda bilgi verir misiniz?

Cevap: Değerli Ziyaretçimiz, bu konuya ayetler ve hadislerle cevap vereceğiz İnşaallah. Evlilik kelimesinin karşılığı Arapçada zevciyettir. Zevciyet demek çift olmak demektir. Bu, Cenabı-ı Allah’ın koymuş olduğu bir kanundur. Evlilik, doğmak ve de çoğalmak için, hayatın devam edebilmesi için Cenab-ı Allah’ın seçmiş olduğu güzel bir iştir. Bu gayenin devam edebilmesi için Cenab-ı Allah, (erkeğe ve dişiye) roller vermiştir. Ayeti kerimeler de şöyle buyruluyor: “İçinizden bekârları ve kölelerinizden, cariyelerinizden iyileri evlendirin. Eğer yoksul iseler, Allah lütfüyle onları zengin eder. Allah geniş ve lütuf sahibidir, her şeyi bilendir.”( Nur suresi 32. Ayet) “Ey insanlar! Sizi bir tek kişiden yaratan ve ondan eşini yaratıp ikisinden birçok erkekler ve kadınlar üreten Rabbinizden korkun ” (Nisa,4/1)

Efendimiz Hz Muhammed (sav) birçok hadis-i şeriflerinde insanları evlenmeye teşvik etmiştir: “Ey gençler, içinizden evlenmeye gücü yetenler evlensinler Zira evlilik gözü haramdan, namusu pâyimal olmaktan kurtarır ” (Buhari, Nihah, 21)

Evliliğin, ruhi ve de bedeni yararları yanı sıra maddi olarak yararları da vardır İlk geçen ayette görüldüğü gibi, Allahü Teâlâ evlenenlere zenginlik vereceğini müjdeliyor. Enes b Malik’in rivayet ettiği hadiste Peygamberimiz (sav) şöyle buyuruyor: “Bir kimse evlenince imanının yarısını elde etmiş olur Artık diğer yarısı için Allah’tan korksun ” (Aclûnî, Keşful-Hafa, Hadis no:2432 )

İnsan eğer düşünecek olursa görür ki, birbirlerini tanımadıkları halde evlenip yuva kuruyorlar Birbirlerinin huylarını, davranışlarını bilmeyen iki insan bir çatı altında toplanıyor her şeylerini paylaşıyorlar Dertlerini zevklerini paylaşarak aile oluşturuyorlar böylelikle Aralarında muhabbet meydana geliyor

Nasıl oluyor bu? Birbiri için canlarını verecek kadar yakınlık, mallarını ve de yiyeceklerini bölüştürecek kadar muhabbet nasıl meydana geliyor? Birbirlerini tanımayan bu kişiler çabucak nasıl bir Can oluyorlar? Gönülleri, kalpleri nasıl bir çarpıyor?

İşte Yüce Rabbimiz buyuruyorlar: “Kaynaşmanız için size kendi (cinsi) nizden eşler yaratıp aranızda sevgi ve merhamet peyda etmesi de O’nun (varlığının) delillerindendir Doğrusu bunda, iyi düşünen bir kavim için ibretler vardır ” (Rum, 30/21)

Anlaşılıyor ki eşler arasında olan sevgi ve merhamet, Allah’ın bir lütfüdür Bu muhabbeti sevgiyi yüce Mevla yaratıyor: Aralarındaki sevgiyi hiçbir menfaat gözetmeden yaşatan insanların, Allah’ın lütfü ile birbirlerine bağlandıklarını görmekteyiz.

Evlilik, aile hayatı insan ömründe yeni bir çağın başlaması demektir Yeni bir çağ! Olur, olmaz istekler, bencillikler, böbürlenmeler, şahsi rahatlıklar, sorumsuzluklar, aşırılıklar eski çağ kabul edilerek bir kenara atılacak; tevazu, hoşgörü, nezaket, zarafet, efendilik, merhamet, şefkat, vicdan, idrak, izan ve de en önemlisi sabır dönemi başlayacaktır İşte evlilik budur…

Evlilik, demek kişinin kendine denk bir hayat arkadaşı bularak maddi ve manevi huzur mücadelesine girişmesi, fakat bu mücadelede her şeye rağmen mutluluğu yakalayabilmesidir. Peygamber Efendimiz (sav) şöyle buyuruyor: “Evlenmek benim sünnetimdir Sünnetimi tutmayan benden değildir Evleniniz Ben sizin çokluğunuzla iftihar ederim ” (İbni Mâce, Nikâh 1 ) Evlilik demek değerli ve kutsal bir yuvadır Bu değerli yuvanın herhangi bir arızadan bozukluktan kötü şekilde etkilenmemesi için daha başından mutlaka sağlam temellere dayanması gerekmektedir.


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ