Sorularınız

İslam Dini Tıp (Bilim) Öner Vermiş midir? Elleri Yıkamak Neden Farz Değil?

Peygamberimizin mikroplardan (bakteri, virüs, parazit..v.b haberi var mıydı? Kuranı Kerim tabi ki bir tıp ve sağlık kitabı değil ama tarihler boyu milyonlarca insanın ölümüne neden olmuş bu gözle görünmeyen canlılar insan sağlığı açısından çok önemlidir. Dinimizde mesela tuvaletten sonra elinizi güzelce yıkayın şeklinde bir farz yok.

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, İslam dini bir dindir ve bir ilim dalı değildir. Bu nedenle mikrop konusu işlenmemiştir. Daha doğrusu İslam dininde mikrop “Necaset” olarak işlenmiştir. İslam dininde Necaset ifadesi mikrop kelimesini de kapsamaktadır. İslam dini bütün ilimleri içerisinde barındıran bir dindir. Konuya nereden baktığınız önemlidir. Dünyada gelmiş geçmiş en büyük temizlik devrimini yapan Peygamber Efendimizdir. Tarihi araştıran herkes bunu net bir şekilde görebilir. “Temizlik imandan gelir” Peygamberimizin sözüdür ve hiç bir dinde temizlik konusu bu kadar ön plana çıkmamıştır. Sadece bu hakikatler dahi sizin sorunuza yeterli bir cevaptır. Kuran ı Kerimde tuvaletten sonra elleri yıkamak farz değildir demişsiniz. Bir açıdan doğru bir söylem.

Ancak İslam dini bu konuyu aşmış ve bu konuyu dikkate bile almadan necaseti haram kılmış ve necasetle dolaşmanın mümkün olmayacağı bir inancı insanlara vermektedir. Zira Tuvalet bir necasettir ve eline necaset bulaşan bir Müslüman namaz kılamaz, Kuran okuyamaz, yemek yapamaz gibi hayata dair sayısız konu sayabiliriz. Günde en az beş defa abdest almayan Müslüman ibadetlerini yerine getirememektedir. Abdest ise elleri yıkayarak başlamaktadır. Hatta Peygamber Efendimiz abdestsiz gezmemeye teşvik etmiştir.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu