İslam Alimi

Nasip, İslam da Kulun hakkını koruyan ve ona sahip çıkmadır

Mehmet Aluç

1962 Malatya doğumluyum,evli ve 4 çocuk babasıyım Ankara da ikamet ediyorum,Kamuda emekliyim,şiir,öykü,denemeler yazıyorum...

 

nasip

Birinin payına düşen şey. Kazanç Bölme pay etme işlemi gibi geniş anlamı vardır. Mülkte payları bölme, paylaşmak, hakkı ile ölçmek vermek gibi. Çoğu yanlış bildiğimiz Nasipsizim, nasibim yok kelimeleri dinimize uygun değildir, herkesin bir nasibi kısmeti vardır, Yüce Rahman’ın katında. Biz aç gözlü insanlar olarak buna engel oluyor muyuz evet yani, hakkı olanın hakkını vermeyerek çeşitli alavere dalavere ile almakla kul hakkına giriyoruz ve Yüce Allah’da, kul af etmedikçe af etmiyor hak yiyen nasibe engel olan, kulunu.

İslam dinimiz mükemmel bir dindir. Kulun halkını koruyan ve ona sahip çıkan tek yasa ve kanunlardır. Yüce Rahman kulunun hakkını korumak için bize gönderdiği İslam ve nur Kuran ve Nur ve gül kokan Peygamberi ile kulun hakkını korumak için göndermiştir. Yüce Allah kulunu çok sever ve her an onunladır ve kulunu korur ve bizimde korumamızı ister.

İşte bu nedenle hayatımızda her şeyi yapmamız için bu kurallara uymalı oturup Allah’dan bekle yanlış sözüne silmeliyiz. Her türlü kulun hakkı yaşantısı Nur Kur ‘an’da Nur Sünnette vardır. Hakkı olanın hakkını vermeliyiz. Taksim; ölçü tartı, sayı veya metre ile ölçülerek yapılır. Eğer mal misli değilse bu takdirde kıymet takdiri yapılarak verilir. Dükkân daire,gibi dükkan  iş merkezi vs gibi gayrimenkullere önce gerekli olan gerçek değeri ve kıymeti ortaya çıkarılır ve verilir… Daha kıymetli yeri olan ise diğerlerine fazlalığı nakit parayla öder. Hisseler belirlenince numara konulur ve hissedarlar arasında kur’a çekilir kura’da ne çıkarsa o verilir.
 
Müslüman’ız, Müslüman’a göre onun Nur kitabı Nur Kur’an’a ve nur sünnetine göre hareket emeliyiz. İnsan hiçbir zaman hüsrana uğramamalı ve uğratılmamalıdır. Kimliğin ne ise yaşantında kimliğine uygun olmalıdır.Ölümden sonra Yüce Allah’a ve nur gül kokulu Resul’e bakacak yüzümüz ,gönlümüz ve özümüz olmalıdır kardeşlerim,Nasıl yaşarsan ona göre karşılığını alırız kardeşlerim bunu hiç unutmayalım.Selam ve dua ile…

Mehmet Aluç


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Ayşe dedi ki:

  Ben birinin malına zarar verdim sonra pişman oldum parasını gızlıce cebine koysam olur mu kul Hakkı geçer mi söylemeden parasını vermek olur mu?

  1. islamalimi dedi ki:

   Cebine kıymanız iyi olacaktır. Fakat kul hakkından tamamen kurtulabilmeniz için o kişiden helallik istemelisiniz.

   1. Ayşe dedi ki:

    Ben o malına zarar verdim mi demeliyim Hakkı’nı helal et desem olmaz mı?

    1. islamalimi dedi ki:

     Eğer söylemeniz büyük bir kırgınlığa vesile olacaksa zararını fark ettirmeden verin ve uygun bir zamanda genel olarak bir helallik isteyin.

BİR YORUM YAZ