İslam Alimi

İsim Kısaltmak Günah mıdır?

Çevremizde bazı insanlar karşılarında ki muhataplarının isimlerini kısaltarak seslenmektedir. Peki, isimlerde yapılan bu kısaltmalar günah mıdır?

Cevap: şüphesiz isimler çok önemlidir ve bu nedenle İslam dininde isimlerin önemi büyüktür. Efendimiz hadis i seriflerin de insanlara güzel manalar içeren isimler takılması gerektiğini söylemiş ve çevresinde ki insanlara güzel isimler vermiştir. Bu nedenlerle İslam dininde insanların isimlerini alay konusu yapmak ve isimleri manasını bozacak şekilde kullanmak ve kısaltmak uygun değildir. Bu konuda ki günah mevzuna gelincede, örneğin Abdullah isimli bir kişiye Apo demek kasıtlı ve alaycı olduğu taktirde günaha vesile olacaktır. Çünkü Abdullah Allah’ın (c.c ) kulu demektir. Bir kimse bu manada ki bir ismi alay konusu yaparak manasıyla alakasız bir şekilde kullandığı taktirde günaha girecektir.

Bu konuda başka örnek verecek olursak örneğin İbrahim adında ki bir kimseye İbo veya Mustafa isminde ki bir kimseye Musto demekte Hz. İbrahim ve Hz. Peygamber efendimizin isimlerini alay konusu yapacak ve bu tutum o kişiyi günaha götürecektir. Bu nedenle bu tür durumlardan kaçınmalı ve çevremizde ki insanları bu konuda uyarmalıyız. Çünkü bu tür tutumlar İslam dininin hoş görmediği konulardır.

İsim Kısaltması Nasıl Olabilir?

Tabi ki bahsettiğimiz konularla birlikte kutsal ve manevi değeri olan isimleri kısaltmakta bir mahsur yoktur. Lakin bu konuda ki tutum çok önemlidir. Burada ki dava alay niyeti olmamalıdır. Örneğin Abdullah isminde ki bir kişiye Abdul diye biliriz. Çünkü Abdul kul manasını içermektedir. Böylece isim hem kısalmış olur hemde gerçek manası ile alakasız bir mana içermez. Başka örnek verecek olursak iki isimli insanların sadece bir ismi kullanılarak isimler kısaltılabilir. Örneğin, ]Halil İbrahim ismini taşıyan birine sadece Halil veya İbrahim diye biliriz veya Ahmet Kasım ismini taşıyan birine sadece Ahmet veya Kasım diye biliriz.

Son bir örnek verecek olursak örneğin Nurgül ismini taşıyan bir bayana Nur veya Gül diye hitap edebiliriz. Unutmamalıyız ki İslam dini ciddi bir dindir ve lakayıt , alaycı tavırlar İslam dinine uygun değildir. Hiç bir insanın başka bir insanın ismini manasız bir hale getirmeye hakkı yoktur ki ismi kısaltılan kimse bu durumdan rahatsız olmasa dahi. Çünkü İslam toplumunda yer alan isimlerin hemen hemen hepsi ya esma ül hüsna taşımakta yada bir peygamber ismi taşımaktadır.

Bu konuya dikkat etmemiz bizim İslam dinine olan samimiyetimizi ve muhabbetimizi gösterecektir. Şüphesiz bu durumda yüce Mevlamızı razı edecektir.


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 20 YORUM
 1. Sebile dedi ki:

  Salemun aleykum benim adim sebile ama arkadaslarim « seb » der « seb » olarak kullanmamda bir sakinca varmidir ?

  1. islamalimi dedi ki:

   Bir sakıncası yoktur.

 2. melek dedi ki:

  iyi günler kız bebek bekliyoruz ve nasip olursa inşallah ismini zeliha koymak istiyorum.fakat seslenirken yakınlarımızın zeliş diye kısaltmasından dolayı emin olamıyorum.bu şekilde kısaltmak da anlamını bozar ve günah olur mu acaba ?

 3. Abdurrahman dedi ki:

  Merhaba benim ismim Abdurrahman bana arkadaşlarım bana isim olarak Abdo çağırıyorlar günahmıdır

  1. islamalimi dedi ki:

   Bu tür şeyle caiz değildir. Bu nedenle size isminizle hitap etmelidir.

 4. Berivan dedi ki:

  Esselamun aleykum ben 25 yaşında 3 çocuklu anneyim ben hafiz olmak istiyorum ama bana senin çocukların var yapamazsın diyorlar ben evde hafiz olabilir miyim yani bi hoca eşliğinde hafizhafizligi öğrenmek şart mi

  1. islamalimi dedi ki:

   Hafızlık imkansız değil ancak sizin için zor olabilir. Size tavsiyemiz Yasin suresi gibi çok okunan sureleri ezberlemenizdir.

 5. Bahattin dedi ki:

  Merhaba benim adim Bahattin azab soyadimin AZAB olması günah mıdır

  1. islamalimi dedi ki:

   Bundan dolayı siz sorumlu değilsiniz ve bunun bir günahı yoktur. Ancak çok rahatsız oluyorsanız tam detayını bilmiyoruz ama soy adınızı değiştirebilirsiniz.

 6. Bethy dedi ki:

  Çok sevdiğim bir arkadaşıma Doğa yerine Duo diyorum o bu ismi çok seviyor bir sorun olur mu

  1. islamalimi dedi ki:

   Kötü bir anlama gelmemektedir. Arkadaşınız bu durumda rahatsız olmuyor ise bir sorun yoktur. Ancak rahatsız oluyor ise ve kendisine duo demeniz onu sinirlendiriyor ise kesinlikle bu tür lakaplar ise arkadaşınıza hitap etmemelisiniz.

 7. kardelen dedi ki:

  Selamun Aleykum hocam evlenmek için istediğim birinin karşıma çıkmasını istiyorum ama ole bi cevrem yok benim bunun için hacet namazı kılsam olurmu.. ben istiyorumki ailemin bulduğu değil benim istediğim gibi biri olsun tabiki ailenin de görüşleri çok onemli bunu kulak ardi etmiyorum ama başkalarının hayatını değil kendi hayatımıyasamak istiyirum eğer kilarsam bu dileğim gerçekleşirmi hocm :/

  1. islamalimi dedi ki:

   Eğer gerçekten samimiyet ile hacet namazı kılarsanız inşaallah dileğiniz gerçek olacaktır.

 8. Selim Güçlü dedi ki:

  İsmi Muhammed olan arkadaşımız ona Mami diye hitap edilmesini istiyor bunun nedeni de arkadaş ortamında ona kötü bir laf edildiğinde bunun Muhammed ismine karşı olmaması. Bu konuda biz arkadaşları olarak ne yapmalıyız?

  1. islamalimi dedi ki:

   İlginç bir yaklaşım olmuş. Bu adı Muhammed isminin kısaltılmışı değilde başka bir isim olarak kullanılıyor ise uygun olabilir. Fakat bizim tavsiyemiz arkadaşınızın ismine layık arkadaşlar edinmesi kötü laflar kullanmaması ve kötü laflar kullanan arkadaşlar ile mesafeli olmasıdır.

 9. Mustafa dedi ki:

  iyi günler benim İsmim Mustafa soy ismim de kök ama çevrem Mustafa ismini tam kullanmıyor ya da hiç kullanmıyorlar bana peygamber efendimizin ismi verildiği halde bunu kullanmamak veya kısaltmak doğru mu ? İsmimle tam olarak mı hitap etmeliler?

  1. islamalimi dedi ki:

   Konu içerisinde bu konu izah edilmiştir. İsim kısaltmak hoş bir şey değildir. Genellikle bu kısalmalar anlamsız ve hoş olmamaktadır. Özellikle Mustafa gibi değerli bir ismin kısaltılmasını doğru bulmuyoruz. Tavsiyemiz çevrenizde ki insanları bu konuda uyarmanızdır.

   1. Mustafa KÖK dedi ki:

    Teşekkürler

 10. Meryem dedi ki:

  Bu konuyla ilgili bir sorum olacaktı. Yurt dışında yaşıyorum ve ismimi arkadaşlarım kısa sekliyle kullanıyor. Mery veya Mary diye hitap ediyorlar. Bunun bir mahsuru var mi acaba? Mana olarak hala Hz. İsa’nın annesine verilen ismi olarak kalıyor,ama ecnebi şekilde kullanılması dinen sorum olabilir mi? Yardımınız ve güzel sayfanız için teşekkür ederim!
  Saygılarımla

  1. islamalimi dedi ki:

   Öncelikle biz size teşekkür ediyoruz. Bizim tavsiyemiz Meryem ismini olduğu gibi kullanmanızdır. Arkadaşlarını incitmeden bu konuda biraz daha hassas olmaları için ricada bulunmanızda fada var.

BİR YORUM YAZ