PeygamberlerYazarlar

İsa (a.s) Hakkında Bilgi

Allah’ü Teala onu babasız yarattı. Annesi Hz. Meryem’dir. Kuduste beyti lahmde dünyaya geldi. Annesi Süleyman aleyhisselamın neslinden saliha bir kadındır. Erkeği yok iken Allah’ın kudreti ile hamile olmasını yahudiler çekemedi, kötü sözler söylediler.

Dünyaya geldiği zaman, Yahudiler tarafından Hz. Meryem kötü nazar ve sözlerle hücuma uğradı. Bunun üzerine daha süt emmekte olan oğlunu göstererek, “bana inanmıyorsanız kendisine sorun.” dedi. İsa aleyhisselam konuşmaya başlayıp, ilk mucizesini böylece göstermiştir.

On üç yaşında peygamber olmuş ancak otuz yaşında iken peygamberliğini insanlara bildirmiş ve dine ve doğru yola çağırmıştır. Hz. Yahya A.s. ile görüşmüştür.

On iki havarisi vardı. Bunlarla beraber şehirden şehre gezerek halkı doğru yola davet etmiş ve bir çok mucizeler göstermiştir. Hastaları iyi etmek, doğuştan  ama olanları iyi etmesi sık sık görülen mucizeleri idi. Allah’ın yardımı ile ölüleri diriltir, çamurdan kuş yapıp üfler uçardı.

Evlenmemiştir. Üç sene peygamberlik görevini yerine getirdikten sonra Yahudilerden olan yahuda isimli kişinin iftirasına maruz kalarak öldürülme teşebbüsünde bulunulmuştur. Ancak onların gözüne İsa A.S. olarak gözüken yahuda’yı idam etmişlerdir. Allah’ü Teala İsa A.S. mı göğe kaldırmıştır. Kıyamete yakın tekrar inecek Peygamberimiz S.A.V. efendimizin dini üzere yaşayıp ümmet-i Muhammed’ten biri olacak ve deccali öldürecektir.

Muhammed Raşid Akbay

Sözlük konusunda araştırmalar yaparak sizlere bilgiler vermekteyim. Bunların çoğu ise isim anlamlarından oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu