GenelSorularınız

İş Yerinde Yapılan Gıybete İster İstemez Ortak Oluyorum Ne Yapmalıyım?

Hocam ben işletmede çalışıyorum çalıştığım yerde ki insanlar bir birlerinin arkasından konuşuyorlar ister istemez bende bunların yanında durarak kulak misafiri oluyorum bunlardan nasıl kurtula bilirim … Başkasının hakkında gıybet yapmak istemiyorum.

İş Yerinde Yapılan Gıybete İster İstemez Ortak Oluyorum Ne Yapmalıyım? sorusunun cevabı: Değerli ziyaretçimiz, sizinde bildiğiniz gibi gıybet küçük gibi gözüken fakat gerçekten büyük bir günahtır. Bununla birlikte gıybet bir çok dargınlıklara ve kavgalara neden olabilmektedir. Özellikle iş yerlerinde çalışanların birbirini çekememeleri veya üstlerinden olan rahatsızlıkları gıybete neden olabilmektedir. Tabi kimi zamanlar gıybet yapanlar haklı olsa da bu sonucu değiştirmemektedir. Zira bilindiği üzere gıybet hakkında konuşulan kişinin konuşulanları duyduğu taktirde hoşuna gitmeyecek söylemlerdir. Dolayısı ile gıybetten uzak durulmalıdır.

Siz iş yerinizde ki bu sorundan bahsetmişsiniz ve bizden tavsiye istemektesiniz. Tabi ki iş arkadaşlarınız ile muhabbetinizi kesmemelisiniz. Fakat diliniz döndüğünce gıybetin yanlışlığı hakkında ve duyduğunuz rahatsızlıktan arkadaşlarınıza bahsetmelisiniz. Eğer bu şekilde bu sorunu çözemiyor iseniz elinizden geldiğince gıybet yapılan ortamlarda durmamalısınız. Eğer isteyiniz dışı yapılan gıybetleri duymak zorunda kalıyor iseniz sabır etmelisiniz. Zira sizinde bir işe ihtiyacınız var ve bu nedenle çalışıyorsunuz. Muhtemelen işinizin değiştirmenizde bu noktada çözüm olmayacaktır. Çünkü gıybet hastalığı insanların genelini pençesine almış durumda.Size tavsiyemiz örneğin paydoslarda kitap okuyarak veya başka bir meşgale edinerek kendinizi meşkul edebilirsiniz. Bu arada arkadaşlarınız içinde dua etmelisiniz. Yüce Mmevla’mız bize gıybetin ne kadar kötü bir şey olduğunu anlamayı ve gerektiği gibi uzak durmayı nasip eylesin.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

  1. selamün aleyküm hocam, iş yerinde bazı sorunlar yaşanıyor beni ve iş arkadaşlarımı etkileyen. bu sorunları konuşurken gıybet ediyoruz. Çözüm bulmak ve kendimizi korumak adına aramızda konuşmamız gerekiyor. Ben işin içinden çıkamadım yardımcı olurmusunuz

    1. Aleyküm selam cevabınızı konu içerisinde detaylı olarak yazdık okuyun inşallah.

  2. Hocam abime kendini iyi bir insan iyi yenge olarak inandırmış 8sene oldu geleli ama değişmedi ben hep isterdim bir yengem olsun bizim için çok değerliydi Allah biliyor ya biz onu hiç kırmadık hep değer verdik ama onun davranışları hep hasetlik hep dedikodu uzak durdum ondan çünkü bir araya geldiğimde sohbeti hep gıybet o yüzden benden haz etmez daha doğrusu akrabalarımızla komşularımızla da tartışıyor hocam annemiz yok bizim ben evleneceğim 1 hafta sonra iki kız kardeşim var onlarada karışır muhakkak hocam bize bir dua önerin şimdiden teşekkür ederim hocam.

  3. Selamün aleyküm hocam abimin eşi yani yengem bana ve kardeşlerime iftira atıyor gizli ama ben duyuyorum susuyorum eminim hocam yapıyor huzursuzluk çıkmasın diye onu Allâha havale ediyorum ama korkuyorum iftiradan yani hertürlü iftiradan kendine alışkanlık yapmış etrafınızda birçok insan onun huyunu bilir hocam benim susmam doğrumu?

    1. Siz şuanda en doğrusunu yapıyorsunuz. Fakat bu tür insanlara karşı bir yandan da dikkatli olmalıdır ve ellerine, dillerine malzeme verilmemelidir. Abiniz için bu konuda biraz sabırlı olmalısınız. İnşaaallah yangeniz hatalarını anlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu