Sorularınız

İş Hayatında Arkadaşlarımıza Öncelik Vermemiz Kul Hakkına Girer mi?

Ben bir işte çalışmaya başladım, bu işe başlamama arkadaşım vesile oldu. Vaktinde başvuru bilgilerini bırakmıştım ama geri dönüp arayan olmadı, arkadaşım “benim arkadaşım başvuru bırakmak istiyor” diye patronuna söylemiş sonra gidip yine bıraktım, kısa bir sure sonra beni işe çağırdılar, denemeyi geçtim çok şükür şuan çalışıyorum acaba bu şekilde yapmak günah olur mu haram olur mu kul hakkı olur mu? Şimdide benim bir arkadaşım bana iş için sordu, patronuma cv getirmek istiyor dedim, gelsin önce işi öğret dedi, acaba bu yaptığım başkalarının başvuru yapıp bekleyenlerin hakkına girmek olur mu?

Ama inanın ne kadar başvuruda yapsa insan hep birinin aracılığıyla işçi alıyorlar, bana özel bir durum değil orada çalışan ve bir çok iş yerinde çalışan çoğu kişi birbirinin önerisi ile ise başlamış. Ben düşünüyorum ki arkadaşım benim oraya girmeme vesile oldu, Allah izin ederse bende vesile olurum, ama iyi çalışmazsak zaten çıkartırılırız, hiç kimsenin hatırına hiç kimseyi iste tutmazlar ki, yinede içimde bir düşünce var kul hakkına giriyorsam diye sizce nasıl?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, iş hayatında bu söyledikleriniz olan bir durum. Zaten bir çok patron hiç tanımadığı bir çalışandansa kendi yanında çalışan bir kimsenin önerdiği bir kişiyi tercih etmektedirler. Bu konuda önemli olan öncelikle patronu kandırmamak ve aracı olduğumuz kişi hakkında yanlış bilgi vermemektir. Bununla birlikte bir kimse arkadaşına yer açılsın diye başka bir kimsenin işine en gel olmamalıdır, zira bu çok büyük bir günahtır ve kul hakkıdır. Ancak elinden geldiğince arkadaşına yardımcı olmalıdır ve işe girmesine vesile olmalıdır. Tabi ki arkadaşı gerçekten o işe ehilse. Zaten iş veren uygun görmez ise bir işçisinin isteği ile istemediği bir işçiyi işe almayacaktır. Bununla birlikte örneğin iş yeri bir kimse ile görüşüyor ve iş alımı gerçekleştiyse ve o kişi henüz işbaşı yapmadıysa. Bu durumda bir kimsenin iş verene benim bir arkadaşım var o kişidense onu tercih edebilirsiniz demesi ciddi bir kul hakkına girecektir.

Özetle sizin durumunuzda bir mahsur görmüyoruz. Siz elinizden geldiğince arkadaşınıza yardımcı olmuşsunuz ki bu tabi bir durumdur.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu