Sözlük

Irz Ne Demek?

Sözlükte Irz Ne Demek? konusunda açıklayıcı bir konu…

Sözlükte Irz kelimesi “bir kimsenin bedeni, ruhu, övgüye değer yaratılışı, soyu sopu” gibi manalara gelmektedir. Irz kelimesinin çoğulu ise a’râz kelimesidir ve bu kelime bir kavram olarak, insanın manevi kişiliği, haysiyeti, şerefi ve saygınlığı, bunu yanı sıra kişinin her türlü tecavüz karşısında dokunulmazlığı bulunan kişilik değerleri anlamına gelmektedir. Kuran’ı Kerimde ırz kelimesi geçmezse de, insanın var olan başka varlıklar arasındaki üstün ve şerefli konumu ise açık bir dille Yüce Mevlamız tarafından vurgulanmaktadır.

2.20 – Şimşek neredeyse gözlerini alıverecek. Önlerini her aydınlatışında ışığında yürürler. Karanlık çökünce dikilip kalırlar. Allah dileseydi, elbette onların işitme ve görme duyularını giderirdi. Şüphesiz Allah, her şeye hakkıyla gücü yetendir. (Bakara, 2/30)

17.70 – Andolsun, biz insanoğlunu şerefli kıldık. Onları karada ve denizde taşıdık. Kendilerini en güzel ve temiz şeylerden rızıklandırdık ve onları yarattıklarımızın birçoğundan üstün kıldık. (İsrâ, 17/70)

Hazreti Peygamber Efendimiz veda hutbesinde Müslümanların kanları, malları ve ırzlarının dokunulmaz, yani haram kılındığını insanlara bildirmiştir. (Buhârî, İlim, 9), başka bir hadis i şerifte ise, bir “Kişiye kötülük olarak Müslüman kardeşini küçük görüp aşağılamasının yeterli olacağını” ifade buyurmuştur. (Müslim, Birr, 32; Ebû Dâvûd, Edeb, 35). Efendimizin Hadis i şeriflerinde can, mal ve ırz dokunulmazlığının birlikte anılması, İslam‘ın yaşama hakkına, mülkiyete ve manevi kişiliğe ilişkin var olan bütün hakları aynı ölçüde güvence ve teminat altına aldığı anlamına gelmektedir. Diğer bir hadis i şerifte ise, şüpheli şeylerden sakınan bir Müslümanın dinini ve ırzını korumuş olacağının belirtilmesi (Buhari, iman, 39; Müslim, Müsakat, 107), bir kimsenin kişilik değerlerinin İslam dinine dair değerler için hakiki zemini teşkil edebileceğini, sağlam bir dindarlığın sağlam ve korunmuş bir kişilikte oluşabileceğini ifade eder. İslam dininde ırza yönelik saldırı ve tecavüzler kul haklarını ihlal sayıldığından, o kimseden mutlaka helallik dilenmesi gerekmektedir (Buhârî, Mezâlim, 10).

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu