SözlükYazarlar

Irk ve Irkçılık Nedir?

Irk Kavramı Neyi İfade Eder? Irk: Belli bir kesimde yaşayan bir kabile ya da milletin veya ailenin kökü, soyu demektir. Buna sülale de denir. Ancak şunu bilmek gerekir ki ırklar arasında kesin bir çizgi koymak çok zordur. Çünkü bir yönüyle biyolojik kavramdır.

Irkçılık Nedir?

Belli bir ırkı diğer ırklardan üstün tutmak, ona bazı özellikler vermek anlamına gelen kavram ve bu kavramın gerektirdiği sistem demektir. Bilim açısından da saf ırkların yeryüzünde kalmadığı da bir gerçektir. O halde her hangi bir ırkın ya da ırkların üstünlüğünden söz etmek o derece anlamsızdır.

Dinimiz İslam, bütün insanlığın ortaklaşa manevi değeri ve hayat düsturudur. O ne bir millet ve ırkın malı, ne de belli bir çağın sistemidir. Bütün insanların ve çağların değeri ve eskimeyen müşterek kanunudur. Dinimizi bu açıdan ele aldığımızda ve böyle düşündüğümüzde ırkçılığın İslam’da yeri olmadığı kesinleşir. Dünya tarihini incelediğimiz de hemen hemen islamiyetin haricinde ırkçılık gözetmeyen başka bir din yok gibidir. Bunun en çetinini musevilikte görüyoruz. Çünkü kendi ırklarından başkasını asla kabul etmezler. Şimdi sizlere ayeti kerimelerden ve hadisi şeriflerden örnekler vererek bizim dinimizde ırkçılığın olmadığını kuvvetlendirelim.

“Ey şanlı peygamber! Biz seni ancak alemlere rahmet olarak gönderdik.”

“Ey peygamber! Biz seni ancak bütün insanlara müjdeci ve uyarıcı olarak gönderdik.”

Peygamberimiz (s.a.v.) ise ırkçılık konusunu açıklık getirmiş ve bunu bir çok hadisinde belirtmiştir. Örneğin;

“Irkçılığa davet eden bizden değildir. Irkçılık üzere savaşan bizden değildir. Irkçılık üzerine ölen bizden değildir.”

Bu ne muazzam bir uyardır Ya Rabbi! herkesin özellikle biz iman şerefi ile şereflenmiş müslümanların çok azami dikkat etmesi gereken bir konudur bu. Özellikle şu günlerde bütün bu uyarıların kulağımızda çınlaması gerekmez mi? Peygamberimiz (s.a.v.) efendimizin bu sözlerine ne kadar da çok ihtiyacımız var aslında.

Şu devirde insanlık bu ilimden, ırkçılığın kötülüğünden o kadar uzaklaşmış ki, sadece rengi siyah diye dışlananlar, aç bırakılanlar var. Böyle dehşet verici insan onurunu zedeleyen olayları gördükçe ve duydukça dinimizin ne kadar mükemmel bir din olduğunu bir kez daha şahit oluyoruz. Onun için Allah Celle Celalüh bizleri bu dinden kıldığı için ne kadar şükretsek az. Mevlam kadr-ü kıymetini bilmeyi nasip etsin.

Muhammed Raşid Akbay

Sözlük konusunda araştırmalar yaparak sizlere bilgiler vermekteyim. Bunların çoğu ise isim anlamlarından oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu